Kaşkay Türklerinden Mansur Şah Muhammedi'nin şiirleri (İnceleme-metin-sözlük)
The poems of Qashqai Turkish author Mansur Shah Muhammadi (Analysis-text-glossary)'
  1. Tez No: 440925
  2. Yazar: MOSLEM REZAEIAMALEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu tezin konusu, Kaşkay Türklerinden Mansur Şah Muhammedi'nin şiirleri esasında Kaşkay Türkçesinin dil bilgisi özelliklerinin incelenmesidir. 1945 yılında Firuzabad şehrinde dünyaya gelen Mansur Şah Muhammedi, Kaşkay'ın Amele Mehterhana boyuna mensup bir şairdir ve çağdaş Kaşkay Dil ve Edebiyatının önemli temsilcilerindendir. Onun Klasik Türk şiiri kalıplarını ve hece veznini kullandığı şiirlerinde Kaşkay Dil ve Edebiyetinin gelişim ve değişimini görmek mümkündür. Ayrıca, onun eserleri 20. yüzyıldaki Kaşkay hayat tarzı, dünya görüşü ve sanat anlayışı hakkında fikir vermesi bakımından son derece önemlidir.“Kaşkay Türklerinden Mansur Şah Muhammedi'nin Şiirleri (İnceleme-Metin-Sözlük)”adlı tezimiz: Giriş, İnceleme, Metin ve Sözlük olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde: Kaşkay Türklerinin ve tarihi, kökenleri, coğrafyası, nüfusları ve bugünkü durumları, Kaşkay Dili ve Edebiyatı, Mansur Şah Muhammedi'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İnceleme bölümünde Mansur Şah Muhammedi'nin şiirleri imlâ, ses ve şekil bilgisi yönünden incelenmiştir. Metin bölümünde Mansur Şah Muhammedi'nin şiirlerinin transkripsiyonlu metni yer almaktadır. Sözlük bölümünde eserde yer alan Arapça, Farsça kelimeler ile ses değişmeleri sebebiyle anlaşılamaycak duruma gelmiş Türkçe kelimeler, anlamlarıyla birlikte gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is the study of the Qashqai Turkish grammar peculiarities based on the poems of Qashqai Turkish author Mansur Shah Muhammadi. Mansur Shah Muhammadi was born in the city of Firuzabad in 1945; besides, he is the poet of the Qashqai Amale Mehtarkhana tribe and is one of the important representatives of modern Qashqai language and literature. It is possible to see the development and change of Qashqai language and literature in his poems where he uses Classic Turkish poetry patterns and syllabic meter. Moreover, his works are of vital importance in terms of lifestyle, worldview, and understanding of art of Qashqai people of the 20th century. Our thesis called“The Poems of Qashqai Turkish Author Mansur Shah Muhammadi (Analysis-Text-Glossary)”consists of four sections: Introduction, Analysis, Text, and Dictionary. In the first section, the information on the history, origin, geography, population and modern state of Qashqai Turks; Qashqai Turkish language and literature; the life and works of Mansur Shah Muhammadi is given. In the analysis, the poems of Mansur Shah Muhammadi are examined in terms of spelling, phonology, and morphology. Transcribed text of Mansur Shah Muhammadi's poems is given in the third section. Finally, Persian, Arabic and Turkish words, which due to the sound changes are unrecognizable, together with their meanings are listed in the glossary.