Teos Hellenistik dönem savunma sistemi
Hellenistic defence system in Teos
  1. Tez No: 440932
  2. Yazar: YUSUF POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Ionia Bölgesi'nin önemli bir kenti olan Teos Kenti, İzmir ili Seferihisar İlçesi Sığacık Mahallesi'nde yer almaktadır. Bu çalışmada, Teos Hellenistik Dönem Savunma Sistemi ele alınmıştır. Kentin savunma sistemleri, sur duvarları, kapılar ve kuleleri ayrı başlıklar altında, plan ve mimari özellikleri bakımından incelenmiştir. Ayrıca, kazılarda bulunan arkeolojik veriler (seramik ve diğer küçük buluntular), epigrafik buluntular (yazıtlar) ile birlikte değerlendirilmiş, Teos'un Hellenistik Dönem savunma sisteminin incelenmesi jeofizik ve arkeometrik yöntemlerle de desteklenmiştir. Yapılan çalışmalarda kent surunun birbirini dik açılarla kesen dirseklerle güçlendirildiği, 4 km uzunluğunda olduğu ve yaklaşık olarak 65 hektarlık bir alanı kapladığı belirlenmiştir. Kulelerle desteklenen sur hattında üç kapının varlığı da kazı çalışmaları ile belirlenmiştir. Sur duvarlarının tarihlendirilmesinde, duvar örgü teknikleri, işçilik özellikleri, kentte bulunan sur inşa yazıtları ve arkeolojik buluntulardan faydalanılmıştır. Ayrıca tarihlendirmede özellikle Ionia Bölgesi kentleri başta olmak üzere çevre kültürlerin tarihlendirilmiş kent surları ile de analojiler yoluyla tarihlendirme önerileri getirilmiştir. Bu tarihlendirme önerilerine göre; Teos Kenti Hellenistik Dönem surlarının iki evreli olduğu sonucu çıkmaktadır. Buna göre surların ilk evresi, MÖ 4. yy'ın son çeyreğinden MÖ 3. yy ortalarına, ikinci evresi ise MÖ 3. yy ortası-MÖ 2.yy başlarına tarihlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Ancient Teos is an important settlement of Ionia located in Sığacık near Seferihisar in İzmir. This study will focus on the defense systems of Teos during the Hellenistic Period. Defense systems of Teos was studied by the examination of city walls, gates and towers. As well as the establishment of plan and architectural features of the defense system archaeological data (pottery and small finds) was studied. In addition to these, epigraphic data was supported by geophysical and archeometrical methods. The city wall which was 4 kilometers long was reinforced by perpendicular consoles, covering an area of approximately 65 hectares. After excavations it could be possible to locate three gates on the city wall which is supported by towers. In order to establish the chronology of the defense system the construction and, masonry techniques and inscriptions on the city wall and archaeological finds were evaluated. For the dating analogies between Teos, and neighboring Ionian cities were also suggested. Based on the present data, it was suggested that the Hellenistic walls of ancient Teos had two phases: The first phase was dated between the end of 4th century BC and mid 3rd century BC. The second phase belongs to the mid 3rd century BC and early 2nd century BC.