İdare Hukukunda kamu gücü kavramı
The concept of public power in Administrative Law
  1. Tez No: 440948
  2. Yazar: İSMAİL UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kamu gücü kavramı birçok farklı disiplin ve alanda kullanıldığından çok sayıda görünüme sahiptir. Ancak kavram idare hukukunda kullanıldığında daha dar ve teknik bir niteliğe bürünmektedir. Kamu gücü idare hukukunda en çok kullanılan kavramlardan biridir. Dolayısıyla kavramın içeriği ve anlamı, idare hukukundaki değişim ve gelişmelerden doğrudan etkilenmektedir. Bu etkilerin sonucunda kamu gücü kavramı da değişmekte ve gelişmektedir. Türkiye'nin de tercih ettiği idari rejim sistemindeki kamu gücü fikri, idarenin birçok ayrıcalık ve üstünlüğe sahip olması sonucunu doğurmaktadır. Sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri ile kamu hizmeti anlayışı gereğince, bu üstünlük ve ayrıcalıklar idareye aynı zamanda birtakım yükümlülükler de getirmektedir. Bu ayrıcalık ve yükümlülükler, idare hukukunu özel hukuktan ayıran en önemli yön olmasıyla birlikte, kamu gücünü de idare hukukunun temel kavramlarından biri haline getirmektedir. İdareye özgü kamu gücü ayrıcalıkları ve yükümlülüklerinin var olmasının nedeni, idari faaliyetin konusunun kamu hizmeti, amacının ise kamu yararı olmasıdır. Dolayısıyla kamu gücü kavramı, kamu hizmeti ve kamu yararı kavramlarıyla da yakından ilişkilidir. Kamu gücünün idare hukukundaki yeri, diğer temel kavramlarla ilişkisi, geçirdiği değişim ve gelişimler birlikte değerlendirildiğinde, kamu gücü idare hukukunun uygulama alanını belirleyen temel ölçüt haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of public power has various aspects as it is used in several different disciplines and areas. However, this concept takes on a more narrow and technical characterization when it is used in administrative law. Public power is one of the most commonly used concepts in administrative law. Thus, content and meaning of this concept are directly affected by the transformations and progress in administrative law. As a result of these impacts, the concept of public power also transforms and progresses. The concept of public power in the administrative regime system, which Turkey prefers, leads to that administration having several privileges and supremacies. In compliance with the principles of the social state, the state of law and also the concept of public service, these privileges and supremacies impose a number of obligations on administration. These privileges and obligations, in conjunction with being the most important aspects which make administrative law different from private law, make public power one of the fundamental concepts of administrative law. The reason why the public power privileges and obligations exist is that its purpose is public service and its intention is public interest. Therefore, the concept of public power is closely related to the concepts of public service and public interest. When the position of public power in the administrative law is considered together with the relation with the other fundamental concepts in the administrative law and its resulting transformations and progress, public power becomes the main criterion which specifies the application area of administrative law.