Spesifik semen Marker'lerinin adli tıpta kullanılması
- Tez No: 44095
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
61 6. ÖZET Adli tıpta cinsel saldırı olaylarının saptanması oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle geliş** tirilen çeşitli testler ile spesifik semen ınarkerleri saptanmaktadır. Bu çalışmanın amacı bu markerlerin çeşitli ortam koşullarına bağlı olarak değişkenliklerini saptamak ve bu ortam koşullarında kullanılabilirlik sınırlarını belirlemektir. Bu çalışmada semen markerlerinden Poq,PAP ve çinko tayinleri +4°C'de, oda sıcaklığında ve 37°C'de 1 gün, 1 hafta ve 1 ay süre ile tutulan lekelerde ve çeşitli zaman aralıklarında alınan post coital vaginal salgı örneklerinde yapılmıştır. Çinko tayinleri atomik absorbsiyon spektrofoto** metrisi ile, PAP tayinleri spektrofotometrik yöntem ile ve Poq tayinleri ELISA yöntemi ile yapılmıştır. Çeşitli ortam koşullarında -ve ısılarında tutulan semen lekesi örneklerinden ve zamana bağlı olarak post coital vaginal örneklerde P"0 ve çinko tayinleri** nin PAP tayinlerine göre daha pozitif sonuçlar verebi leceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
62 7. SUMMARY In forensic medicine detection of the rape cases is quite significant. Specific markers of semen are detected by various numbers of assays that are especially developed for this process. The arm of this study is to detect the varrability of these markers dependrg an the various environmental conditions and to arres the usage limitation according to these environmental conditions. In this study P3Q, PAP and zinc values are measured in post coital vaginal secretion samples which were taken perrodically and in the stains which were incubated at 37°C, room temperature and +4°C for 1 day, 1 week and 1 month. Zinc values were measured by atomic absorbtion spectrofotometry, PAP values were measured by spectro- fotometrically and P -" values were measured by ELISA method. As a conclution, Pon and zinc values were more pozitive thin PAP values of the samples from semen stain and post coital vaginal secretion depending on time under various environmental conditions and temperatures.