Yozgat kırsalında yaşayan üç kuşak kadının toplumsal cinsiyet rollerindeki değişim
Changes in gender roles of the three generations of women living in rural Yozgat
- Tez No: 440973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Modernlikle birlikte yaygınlığı hızlı bir biçimde artmış olan iletişim ve etkileşim sistemlerinden kaynaklı gelişmelerle yaşanılan değişimin hızla diğer kurum ve yaşama alanlarına da yansımasının fazla zaman almadığı gerçeğinden hareketle, büyük ölçekli değişim süreçleriyle kadının toplumsal konumunun, rollerinin değişip değişmediğini betimlemeyi hedeflemektedir. Araştırmada Yozgat'ın merkez ve ilçelerine bağlı Hüyükkışla, Paşaköy, Güdülelmahacılı, Topçu, Divanlı, Erkekli, Gökçekışla, Lök, Osmanpaşa, Gelingüllü ve Büyükincirli köylerinde yaşayan, aynı haneden büyükanne, anne ve 17 yaşından büyük 30 kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İki aşamalı olarak tasarlanan saha araştırmasının ilk aşamasında köylerin sosyo-kültürel yapılarına ait veriler“Köy Bilgi Formu”, ikinci aşamasında katılımcılara ait veriler ise“Kadın Soru Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Görüşmelerden edinilen sosyo-demografik verilerin analizinde SPSS programı; üç kuşaktan kadınların düşüncelerinin betimlenerek bulguların tanımlanmasına yönelik analizlerde ise MAXQDA 11.0 paket programı kullanılmıştır. Toplumsal cinsiyet açısından toplumsal cinsiyet rolleri ile ilgili olarak, aile içi iş bölümü, aile içi karar süreçlerine katılım, eğitim, çalışma hayatı, doğurganlık ve gündelik hayat konuları incelenmiştir. Köylerin sosyal yapılarının da etkisiyle kadınların toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili kalıp yargılarda kuşaklararası farklılık görülmemiş, cinsiyet rol standartlarında değişim gözlemlenmiştir. Kalıp yargıların değişmemiş olmasının, köklü bir değişimden bahsetmeyi olanaksız kıldığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prevalence of modernity together quickly increased communication and interaction systems change quickly from shocks experienced by other institutions and also a reflection of the fact that it takes more time to move to the living area, with large-scale process of change in the social status of women, it aims to describe the roles have changed. Yozgat centers and districts connected in research Hüyükkışla, Paşaköy, Güdülelmahacılı, Topçu, Divanlı, Erkekli, Gökçekışla, Lök, Osmanpaşa, Gelingüllü and Büyükincirli villages, grandmother of the same household, the mother and the mother's 17 years older girls, including 30 women with semi-structured Interviews were conducted. The two-stage designed as the first stage of field research in the village of socio-cultural structures of data“Village Information Form”, the data of the actors in the second stage“Women Questionnaire”was obtained through. SPSS software to analyze the socio-demographic data obtained from the interviews; the description of the ideas of three generations of women, while MAXQDA 11.0 software was used in the analysis for the identification of the findings. With regard to gender roles in terms of gender division of labor within the family, participation in decision-making within the family, education, working life, fertility issues and everyday life were examined. Villages in stereotypes about gender roles of women by the effect of generational differences unprecedented sociological structure, changes in gender role standards were observed. Of the stereotypes have not changed, it was found that makes it impossible to talk about a fundamental change.