Gastroözefageal reflunun astım etyopatogenezindeki yeri
The Value and importance of gastroesophageal reflux in asthma etiopathogenesis
- Tez No: 44099
- Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Oldukça ciddi bir hastalık olan astıma yolaçan nedenler arasında gastroözefageal reflünün önemli bir yer tuttuğu düşünülmektedir. Astım ile gastroözefageal reflü arasındaki sebep-sonuç ilişkisi henüz tam olarak çözümlenememiştir. Çalışmamızın amacı, klinikte sık olarak rastladığımız astımlı hastalarda gastroözefageal reflünün önemini ortaya koymak ve bu konudaki tartışmalara açıklık getirmeye çalışmaktır. Haydarpaşa Numune Hastanesi, Çocuk Kliniğinde Mart 1994-Şubat 1995 yıllan arasında yatarak tedavi gören, yaşları 2 ile 14 arasında değişen, 15 astım semptomlu çocuktan oluşan çalışma grubu ile astım ve gastroözefageal reflüye yol açabilecek patoloji düşünülmeyen, 2-12 yaşlara arası 15 çocuktanda kontrol grubu oluşturuldu. Her iki gruptaki çocuklara, 24 saatlik özefageal PH monitorizasyonu yapılarak toplam reflü zamanının yüzdesi, toplam reflü sayısı, 5 dakikadan uzun reflü sayısı, en uzun reflü süresi, ayakta ve yatarken reflü zamanının yüzdesi, saattteki reflü sayısı, dakikadaki ortalama reflü süresi incelendi. Bu parametrelerin her iki gruptan elde edilen sonuçları grafiksel ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Yatarken reflü zamanının yüzdesi dışında grafiksel olarak tüm parametrelerde çalışma grubu lehine anlamlı fark saptandı.Toplam reflü zamanının yüzdesi, toplam reflü sayısında da istatistiksel olarak çalışma grubu lehine anlamlıya yakın farklılık belirlendi (p > 0.05). Sonuçta astım etyopatogenezinde GÖR'ün de önemli bir yer tuttuğu ve ayırıcı tanıda mutlaka araştırılması gerektiği saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE VALUE AND IMPORTANCE OF GASTROESOPHAGEAL REFLUX IN ASTHMA ETİOPATHOGENESİS Asthma is very serious and mutilating disorder and it is thought that gastroesophageal reflux is an important factor at the beginning of this illness. But it is not clear either asthma comes after gastroesophageal reflux or gastroesophageal reflux comes after asthma. Our purpose is to understand these relations and to observe the importance of gastroesophageal reflux at asthma patients which have been seen frequenty in our clinic. 15 children between 2-14 years olds which have asthma disease were included in research group at Haydarpaşa Numune Hospital Pediatric Clinic during on March 1994- February 1995. At the other hand, 15 children between 2-12 years olds which haven't asthma or gastroesophageal reflux symptoms were included in control gruop. All children were observed with 24 hours esophageal PH monitoring and we used the percentage of time PH, the number of reflux episodes, the number of episodes lasting more than 5 minutes, the duration of the longest episodes, the percentage of upright and supine refluxes time, the number of reflux in an hour, the longest reflux time in an hour, the mean time of reflux in an hour as parameters in both groups. Results were evaluated statistically and graphically. As a graphical appearance, except supine reflux time percentage, all research group parameters were more different than control group parameters.