Farklı semptomlara sahip olgularda 24 saatlik ph metre monitörizasyon sonuçları
The results of 24-hour ph meter monitorisation in cases with different symptoms
  1. Tez No: 224645
  2. Yazar: MURAT KAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İMRAN ŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Gastroözofageal reflünün (GÖR) atipik klinik şekillerinden biri olan larengofarengeal reflü (LFR)'nün kulak burun boğaz hastalıkları pratiğinde pek çok semptomdan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda değişik semptomatolojiye sahip olgu gruplarında LFR sıklığını 24 saatlik çift kanallı pH metre monitörizasyonu ile göstermeyi amaçladık.Yöntem ve Gereçler: Bu çalışma, Temmuz 2007 ile Temmuz 2008 tarihleri arasında çeşitli kulak burun boğaz ve baş boyun semptomları ile başvuran olgular üzerinde yapıldı. Semptom ve bulgularına göre değerlendirilen olgular 5 farklı gruba ayrıldı. Grup 1 (Gastrointestinal sistem) (GİS): Bulantı, kusma, regürjitasyon, midede yanma, abdominal ağrı, iştah azalması gibi yakınmaları olan 12'si erkek, 7'si kadın toplam 19 olgudan oluşturuldu. Grup 2 (Bronşial): Astım ve rekürren bronşit gibi semptom ve bulguları olan 10'u erkek, 15'i kadın toplam 25 olgudan oluşturuldu. Grup 3 (Larengeal): Öksürük, dispne, disfoni gibi semtom ve bulguları olan 12'si erkek, 19'u kadın toplam 31 olgudan oluşturuldu. Grup 4 (Farengeal): Globus farengeus gibi farengeal yakınmaları olan 7'si erkek, 22'si kadın toplam 29 olgudan oluşturuldu. Grup 5 (Rinolojik): Rinosinüzit, nazal polipozis, burun tıkanıklığı, pürülan rinore ve tekrarlayan başağrısı gibi semptom ve bulguları olan 13'ü erkek 8'i kadın toplam 21 olgudan oluşturuldu. Grup 6 (Kontrol): Herhangi bir semptom ve bulgusu olmayan 6'sı erkek, 14'ü kadın toplam 20 bireyden oluşturuldu.Bütün olgulara 24 saatlik çift kanallı pH metre monitörizasyonu yapıldı. Distal kanal alt özofagial sfinkterin 5 cm proksimalinde, proksimal kanal ise üst özofagial sfinkterin 1 cm üstünde olacak şekilde transnazal fleksibil nazofaringoözofagoskop eşliğinde yerleştirildi.Proksimal kanalda bir ve daha fazla pH'nin 4.0'ın altına düşmesi LFR pozitif olarak kabul edildi.Bulgular: Yirmi dört saatlik çift kanallı pH metre monitörizasyonunda proksimal kanaldaki pH metre sonuçlarına göre GİS grubunda toplam 19 olgunun 18'inde (%94), bronşial grupta toplam 25 olgunun 24'ünde (%96), larengeal grupta toplam toplam 31 olgunun 26'sında (%83), globus grubunda toplam 29 olgunun 27'sinde (%93), sinüzit grubunda toplam 21 olgunun 19'unda (%90), kontrol grubunda ise toplam 20 olgunun 2'sinde (%10) LFR tespit edilmiştir. En yüksek LFR oranı bronşial grupta olurken, en az larengeal grupta meydana gelmiştir.Sonuçlar: Larengofarengeal reflü kulak burun boğaz hastalıkları pratiğinde rastlanan pek çok semptomdan sorumludur. Bu çalışmamızda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında GİS, bronşial, larengeal, farengeal ve rinolojik semptomları olan olgularda anlamlı ölçüde reflü saptanmıştır. Bu semptomlarla başvuran olgularda LFR gözönünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak başvuru semptomlarına göre LFR'den şüphelenilen olgularda kesin teşhis için 24 saatlik çift kanallı pH monitörizasyonun yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Laryngopharyngeal reflux (LPR), an atypical form of gastroesophageal reflux (GER), is defined as the backflow of gastric contents into the esophagus, severe enough to reach the structures above the upper esophageal sphincter, without associated belching or vomiting. The contact of gastric acid and pepsin, with the mucosa of the larynx, trachea, pharynx and oral cavity may cause non-specific symptoms of upper aerodigestive system irritation and mucosal ulcerative lesions. It thougt that laryngopharyngeal reflux (LFR) is related to quite a few otorhinolaryngologic disorders. In this study we aimed to compare the pH meter monitorisation results differantions according to initial symptoms and findings.Materials and Methods: In this study, between july 2007 and july 2008 dates, 125 patients and as control grup 20 indivudials were included to study. All patients were taken to tale in details, evaluated with all symptoms and examined as otolaryngologic properly. Than, they are divided into five different groups: Group I (Gastrointestinal System): Consists of 19 patients (12 men,7 women) who suffer from nausea, womiting,regurgitation, stomach burn and decreased appetit. Group II(Bronchial): Consists of total 25 patients (10 men, 15 women) who have asthma and recurrent bronchitis symptoms. Group III (Laryngeal): Consists of 31 induvidials (12 men, 19 women) who have dyspnea, cough and dysphonia symptoms. GroupIV( Faryngeal): Consists of 29 patients (7 men, 22 women) who have globus pharyngeus or pharyngeal complaints. Group V(Rhinologic): Consists of total 21 patients (13 men, 8 women) who suffer from rhinosinusitis, nasal polyposis, nasal obstruction, purulan rhinore and recurrent headache symptoms. Group VI (Control): Consists of 20 patients (6 men, 14 women) who have no symptom and finding. All patients were applied to double channel 24 hour pH meter monitorisation. Distal channel was placed to 5 cm proximal from lower oesephageal sphincter and proximal channel was placed to 1 cm over from upper oesephageal sphicter by using transnasal nasopharyngooesophagoscope. If in proximal channel, one or more pH results are below 4,0, we accepted this as LFR positive.Results: According to proximal channel pH meter, LFR was found in gastrointestinal group 18 patients of 19 (%94), in bronchial group 24 patients of 25 (%96), in laryngeal group 26 patients of 31 (%83), in glogus group 27 patients of 29 (%93), in sinusitis group 19 patients of 21 (%90) and in control group only 2 induvidials of 20 (%10). While the highest LFR ratio is seen in bronchial group, the lowest ratio was occurred in laryngeal group.Conclusions: Laryngopharyngeal reflux is responsible for many symptoms in otorhinolaryngology aplications. In this study, when we compare the control group we observed significantly increased reflux in gastrointestinal, bronchial, laryngeal,pharyngeal and rhinologic groups. If there is any patient with these symptoms we must consider LFR. As a conclusion, according to initial symptoms if there is a LFRdoubt, to definite diagnosis these patients must be applied to 24 hour double channel pH monitorisation.