Çalışma yaşamında rıza oluşturmada halkla ilişkilerin rolü
The role of public retations in creating consent at woking environment
- Tez No: 440996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tez, iki konuyu birbirine bağlayarak incelenmek için tasarlandı: İlk olarak işçi-işveren çatışmalarının sebeplerini belirlemek için Sanayi Devrimi ve işçi sınıfının tarihsel gelişimi araştırıldı ardından, belirlenen bu faktörlerin ışığında, rızanın oluşturulması ve halkla ilişkilerin rızayı oluşturmadaki rolü incelendi. İnceleme bulgularına göre rıza oluşturulmasına ihtiyaç duyulması ile ilgili öne çıkan faktörler şunlardır: Sanayi Devrimi sonunda sanayi toplumunun oluşumu; işçi sınıfının çalışma şartlarının ağırlığı yüzünden işçi-işveren çatışmalarının yaşanması; işçi sınıfının başkaldırısını önlemek için kapatılma ve gözetimin önem kazanması; tüm bunlara rağmen ciddi boyutlarda işçi eylemlerinin yaşanması; kapitalistin bu eylemleri fiziksel güçle bastırmaya çalıştıkça daha da alevlenmesi; işçi ayaklanmalarını en kalıcı şekilde önlemek için rızanın oluşturulmasına başvurulması; rızayı oluşturmak için halkla ilişkiler pratiklerinden faydalanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is designed to examine two topics by linking them together: Firstly Industrial Revolution and historical development of worker class investigated in order to identify the reasons behind worker-employer conflicts and then in the light of these factors, creation of consent and role of public relations in creating consent are examined. According to examination findings, prominent factors related to the need for consent creation are as follows: Formation of industrial society at the end of Industrial Revolution, employer-worker conflicts due to harsh working conditions of the worker class, increasing importance of closure and supervision to prevent the uprising of the working class, in spite of all these experiencing severe labor strikes, these strikes becoming more aggrevated while capitalists are trying to suppress them with physical force, referencing creation of consent to permanently prevent workers' uprising, using pratical benefits of public relations for creating consent.