Kemalizmin muhafazakar bir yorumu: Yunus Nadi
A conservative interpretation of Kemalism
- Tez No: 441001
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Osmanlı-Türk modernleşme hareketine refakat eden en temel duygu, gecikmişlik duygusudur. Bu gecikmişlik duygusunu Osmanlı'dan devralarak modernleşen yeni rejim, bu niteliğinden dolayı birçok farklı ideolojiyi siyasal yapılanmasına ve yaptığı inkılapların arka planına taşımıştır. Bu durum Cumhuriyet döneminde birbirine zıt görünen ideolojilerin, farklı tutumların birlikteliğine de zemin hazırlamıştır. Bu dönemde gelenekselcilik ile modernizm veya devrimci tutumla muhafazakârlık iç içe görülebilmiştir. Bu sebeple Türk modernleşme literatüründe Kemalizm'i ilerlemeci olarak değerlendirenler olduğu gibi, ilerlemeci görünüşün yanında muhafazakâr bir yönünün olduğunu da ileri süren görüşler mevcuttur. Bu çalışmanın temel amacı, Türk modernleşmesine -muhafazakâr modernleşme- nitelemesi yapan bu bakış açısını referans alarak, Yunus Nadi'nin yazıları esas alınarak, sahip olduğu Kemalizm yorumunun muhafazakâr düşüncenin ana kabulleriyle örtüştüğü yönlerini ortaya koymaktır. Yunus Nadi'nin Kemalizm yorumunun, muhafazakâr düşünceyle kesişen yönlerini ortaya koymayı hedefleyen bu çalışmanın yöntemi, Nadi'nin 1929-1938 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yazılarının taranarak, analiz edilmesine dayanmaktadır.“Köycülük”,“Kadın”,“Batı”ve“Muhalefet”başlıkları altında incelenen ve Cumhuriyet rejiminin en önemli gazetecilerinden biri olan ve tavizsiz bir modernleştirme düşüncesini savunan Nadi'nin görüşlerinin muhafazakâr düşüncenin temel kabulleriyle örtüştüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic sentiment that accompanied the Ottoman-Turkish modernization movement was a feeling of belatedness which was taken over by the modernized new regime from the Ottomans. It was due to this aspect of the new regime that many different ideologies were carried into the background of its political structuring and reforms which created a platform for the co-occurrence of seemingly contrasting ideologies and different attitudes in the Republic Period during which traditionalism and modernism or revolutionary attitude and conservatism went hand in hand. Therefore, in the Turkish modernization literature, Kemalism is considered as progressive by some whereas there are others who claim that Kemalism involves a conservative aspect in addition to its progressive outlook. The main aim of this study is, by taking as reference this point of view that defines Turkish modernization as conservative modernization, to reveal in Yunus Nadi's articles the aspects of his interpretation of Kemalism that overlap with the principal norms of conservative thought. The method of this study which aims to present the aspects of Yunus Nadi's interpretation of Kemalism that overlap with conservative thought is the scanning and analysis of Nadi's articles published in Cumhuriyet newspaper between years 1929 and 1938. It is concluded that Nadi, who was one of the most prominent journalists of the Republican regime advocating uncomprimising modernism, held views that overlapped with the principal norms of conservative thought which are analysed herein under titles“Peasantism,”“Women,”“The West”and“Opposition.”