Bozkır toplumlarında yaratılış ve tabiat olaylarına inanış (Uygur Dönemi sonuna kadar)
Faith of creation and natural events in steppe societies (Till the end of Uyghur era)
- Tez No: 441002
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bozkır; batıda Altay dağları ve Hazar gölü, doğuda Çin ve Büyük Okyanus, kuzeyde Sibirya ve güneyde Himalaya dağları arasında kalan bölgeye denir. Bu büyük coğrafya, bozkır toplumlarının anavatanı olmuştur. Bu coğrafyada yaşayan toplumlar kendi kültürel unsurlarını oluşturmuşlardır. Ancak büyük kültür oluşturanlar İskitler, Hunlar, Göktürkler ve Uygurlar gibi devlet kurabilen toplumlardır. Bu topluluklar bir birinin devamı niteliğindedir. Bir toplumda başlayan kültürel hareket, diğer toplumda geliştirilerek sonraki topluma aktarılmıştır. Zaman ve coğrafyaya bağlı olarak farklılıklar ortaya çıkmış olsa da özde ortak unsurlar bulur. Bozkır toplumlarının en temek özelliklerinden birisi olarak Gök tanrı inanışı gösterilir. Yaratıcı olarak Gök tanrı, tek ve benzersizdir. Ancak bu yüce varlığın yanında kutsanan ruhlar bulunuyordu. Bu ruhlar gökyüzünde bulunduğu gibi yeryüzüne de bulunurdu. Bu ruhlar tabiatın kendisinde ve ya tabiatta gerçekleşen unsurlarda bulunabilmekteydi. Bu çalışmamızda bozkır toplumlarının inançlarında yaratıcı adı ve kavramı ile kutsal olarak nitelenen tabiat incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Steppe is the area that is between the Altai Mountains and Lake Caspian in west and China and the Pasific Ocean in east; Siberia in north and the Himalayans in south. This enourmous region has been the home of steppe societies. Societies living in this region have each created their own cultural elements. However, those who created remarkable cultures are those who were able to found states such as the Scythians, Huns, the Gokturks and the Uyghurs. Each of these communities is considered a continiuation of each other. Cultural elements formed in one of these societies were developed in another and then transferred to the next. While there were differences depending on the time and the region, they all had the same elements at their core. One of the most common features of Steppe societies is considered the faith of Göktengri. Göktengri, the creator, was one and unique. However, beside this sublime being, there also existed divine spirits. These spirits could be reside both in the sky or on the earth alike. These spirits could be present in natüre itself and in any natural event. In this study, concepts of creator and nature, which was believed to be divine, in the faith systems of Steppe societies are reviewed.