Edirneli Şevki Divanı bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük
Edirneli Şevki's Divan context functional index and dictionary
  1. Tez No: 441012
  2. Yazar: NEBİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Edirneli Şevki, 16. yüzyılın önemli şairlerindendir. Şairin, klasik edebiyat açısından önemli bir yüzyılda yaşaması, şiirlerinde kendine özgü deyişleri, Türkçe deyim, atasözü ve vecizeleri bolca kullanması, ele aldığı eserler ve devrin önde gelen şairlerin yolunda gitmesi bizim açımızdan önemli görülmektedir. Bu zaviyeden, daha önce şiirleri yayımlanmış olan Edirneli Şevki'nin şiirlerini divan edebiyatı açısından önemli gördüğümüzden ve onun sözvarlığının ortaya çıkartılması hedeflendiğinden“Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük”çalışması yapmaya karar verdik. Klasik metinlerin hususiyle divan metni çalışmalarının günümüzde artık kısır olması ve nadide bulunması bizleri zamanımız açısından önemli bir proje olan“BağlamlıDizin ve İşlevsel Sözlük”çalışmasına yönlendirmiştir. Bu bağlamda yaşadığı devrin küçük bir sözlüğü; fakat divan edebiyatı adına devrin üslubunu aks ettirmesi açısından önemli bir yer teşkil eden bu çalışmanın, klasik edebiyatımızın mana dünyasını ortaya çıkarması adına da faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Şevki, one of the important poets of the 16th century. Poet, an important century life in terms of classical literature, unique sayings in poetry, Turkish idioms, proverbs and aphorism for use in abundance, to follow the leading poets of the period and produce the works, this is very important for us. Therefore, previously published poems, the Şevki's poems, because it is important in terms of classical literature“Contextual and Functional Index Dictionary”we decided to do the work. Divan literature manuscripts, is almost finished in the present case, we have an important project,“Contextual and Functional Index Dictionary ”we were working on directing.