Somut olmayan kültürel mirasın kuşaktan kuşağa aktarımı ve gençlik: Kars ili örneği
Intergenerational transmission of intangible cultural heritage and youth: İn sample of Kars province
  1. Tez No: 441013
  2. Yazar: ERGİN ALTUNSABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÖLÇER ÖZÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
UNESCO'nun 2003 yılında imzaladığı“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”yle, somut olmayan kültürel mirasın kuşaklar arası aktarımı konusu da gündeme gelmiştir. Buna bağlı olarak birçok kuruluş ve kişi tarafından çalışmalar yürütülmekte ve bu çalışmalar somut olmayan kültürel mirasın ne şekilde korunarak aktarılabileceği yönünde tartışmaları konu edinmektedir. Çalışmaların bu yönde olması somut olmayan kültürel mirasın aktarımının bugün zor bir süreçte olduğunu göstermektedir. Yapılan önceki çalışmalar ve gençlerle yapılan görüşmeler göz önünde bulundurularak çalışmada somut olmayan kültürel mirasın kuşaklar arası aktarımının bugün gerçekleşip gerçekleşmediğine yönelik incelemelerde bulunularak aynı zamanda gençlerin somut olmayan kültürel mirasa karşı tutumu görülmeye çalışılmaktadır. Kuşaklar arası kültürel aktarımın zayıflaması genellikle toplum arasında gençliğe bağlanmakta ve özelikle gençlerin gelenek ve göreneklere karşı duyarsız oldukları yönünde kanı oluşmaktadır. Gençlerle yapılan görüşmelerin yanı sıra aktarıcılarla da yapılan görüşmelerle aktaran ve aktarılan arasındaki iletişim kanalındaki sorunlar ortaya çıkmaktadır. Buna göre değişen yaşam şartlarıyla birlikte gençlerin somut olmayan kültürel mirastan uzak kalmasının tek faktörü gençler olmamaktadır. Aktarıcılar da bugün gençlerle birlikte değişen yaşam koşullarından etkilenmekte ve bu durum ilerleyen zamanların kültürel aktarıcıları olacak gençlerin aktaracağı geleneksel bilgi ve birikimin sahibi olamamalarına neden olmaktadır. Bu aktarım sorunu somut olmayan kültürel mirasın hemen hemen her alanında görülebilmektedir. Hızla ilerleyen küreselleşmenin etkisiyle geleneksel meslekler alanında da birçok sorun ortaya çıkmakta ve bunlar gençlerle geleneksel unsurlar arasına engeller koymaktadır. İnsanların zamanlarının çoğunluğunu işte ve geri kalanını kitle iletişim araçlarıyla geçirdiği bugün, gençlerle aileleri arasında da iletişim azalmaktadır. Böylece gençler popüler kültürün etkisiyle birçok geleneğin ve toplumsal uygulamanın uzağında kalmaktadır. Bu süreçte aile de çocuklarına karşı birçok işlevini kaybetmekte ve buna bağlı olarak kültürel miras aktarıcısı olma işlevini de kaybetmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bahsi edilen bu süreç çalışmada Kars ili örneğinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of intergenerational transmission of intangible cultural heritage has come into question with Convention Safeguarding Intangible Cultural Heritage signed by UNESCO in the 2003. Accordingly, several studies have been carried out by many organizations and individuals and these studies have handle how to safeguarding the intangible cultural heritage and to progression. Studies in this context have indicated that in a difficult process of progressing intangible cultural heritage. In this study are trying to be seen whether transmission of intangible cultural heritage or not and the attitude of young people to the intangible cultural heritage by take into account previous studies and interviews with young people. The weakening of intergenerational cultural transmission among community is often connected to the young people and emerges the idea that they are insensitive to the traditions and customs. Problems in communication channels arise through interviews with transmitters as well as interviews with young people. According to this, the only reason for being away from intangible cultural heritage of youth is not young people, with changing living conditions. Today, transmitters also being affected by the changing conditions of life with youth, therefore youth not being able to acquire knowledge and experience that will transfer by cultural transmitting in the coming time. This transmission problem is seen in nearly all domain of intangible cultural heritage. Many problems have occurred in domain of traditional occupations also with the effect of rapidly advancing globalization and these problems are put barriers between young people and traditional elements. It decreases communication between young people and their families today when spend most of people's time at work and the rest of the time in the media. Thus, youth remain far from many traditions and social application with the impact of popular culture. Family loses many functions against their children and accordingly loses transmitters of cultural heritage function in this period. This period is examined in sample of Kars province in study.