Sibirya Türk destanlarında törenler ve kutlamalar
Ceremonies and celebrations on the Siberian Turkic epic
  1. Tez No: 441011
  2. Yazar: BÜŞRA KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
Çalışmamızın amacı, Sibirya'da yaşayan Altay, Tuva, Hakas Şor ve Yakut Türklerinin destanlarında yer alan tören ve kutlamaların kültürel arka planları açıklanarak tespit ve tahlilidir. Çalışmamızın malzemesini bu Türk boylarının Türkiye Türkçesine çevrilmiş metinleri oluşturmaktadır. Çalışmamızda öncelikle tören ve kutlama kavramları açıklanmış ardından genel olarak bütün Türklerde ve özelde de Sibirya Türklerindeki törenler üzerinde durulmuştur. Söz konusu destanlardan hareketle bu destanlarda yer alan toplumu bir arada tutan ve beraberliği sağlayan tören ve kutlamalar tespit edilerek tahlili yapılmıştır. Sonuç olarak Sibirya Türk destanlarında yer alan tören ve kutlamaların toplum hayatında büyük bir birleştirici unsur olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our study of the Southern Siberian Altay Tuva, Hakas, Şor and Yakut Turkish cultural background of those involved in the ceremony and celebration is explained in the determinion and analysis of epıcs. Our study represents the material aspect of Turkey Turkish this text translated into Turkish. In our work primarily ceremony and celebration concepts then it focused on the ceremony in general and Turks in Siberian Turkish. Departing from these epics that holds together communities located in this epics and providing the tie ceremony and celebration determined and analysed. As a result of celebrations and ceremony communities located in Siberia Turkish a great unifying factor that is seen in society life.