Belentepe Tunç Çağı mezarı eserleri
Belentepe Bronz Age grave finds
  1. Tez No: 441043
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM YAPRAK PUSAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZAHİDE AYŞEN TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışması Belentepe Oda Mezarı'ndan ele geçen Erken Tunç Çağı'ının III ve IVa evrelerine ait çanak çömlek buluntularına yönelik katalog çalışması olarak yapılmıştır. Söz konusu malzeme, mal grupları, hamur rengi ve kap formlarına göre sınıflandırılmıştır. Tipolojik açıdan incelenmiş olup mallar dört farklı mal grubu şeklinde karşımıza çıktı ayrıca hamur rengine göre kap grupları sınıflandırılarak“A”dan“N”ye kadar harflerle isimlendirilmiştir. Bu grupların yayılım alanlarını ve Belentepe'nin diğer yerleşim yerleri ile olan ilişkilerini anlamak amacıyla, başta komşu yerleşim alanları ile ilgili olanlardan başlayarak, konuyla ilgili yayınlar incelenmiş ve malzemenin benzerlikleri araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Belentepe Oda Mezar buluntularının Erken Tunç Çağı III ve IVa içinde hem Kuzey Suriye, hem de Orta Fırat Bölgesi ile ilişkileri olan bir merkez olduğu anlaşılmış. Ayrıca Metalik seramik mal grubu içerisinde yer alan Gaziantep ve Şanlıurfa bölgesine özgü olan üst kısımları gri – siyah olan kap (şişe) grubunun üst kısımlarının gri olmasının üretim tekniğinden kaynaklanmadığını bilinçli bir üretim tekniği olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This study of thesis is to determine of pots and pans which are found in Bellentepe roomgrave in early period of Bronze age's III and IV levels.These materials used in this study are classified a good groups, clay colour and pot forms.When we examine goods as typologically, it is in four different good groups morever, clay colours are classified from“A”to“N”the other studies and sites were examined to understand the relationship between Belentepe and the other sitesAs a result of this study, it is understood that there are similiarites between the found materials in Belentepe roomgrave which are in Bronze age's III and IVa Syria, Middle Euphrates.İt is understood that ceramic ware belonged to Gaziantep and Şanlı Urfa has a black bottle and ıts upper part is gray and it is connected with heating technique. İt is also a concious technique.