Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu
Deprivation of liberty
- Tez No: 441050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Hürriyetlerin korunması için hukuki olarak tanınmaları yeterli olmamış, aynı zamanda hürriyetlerin ihlal edildiği durumları cezalandıran bir sistem kurulması gerekmiştir. Hürriyete karşı suçların yasal olarak mevzuatta yer alması bu konuda atılan önemli adımlardan biridir. 5237 sayılı TCK'nın ikinci kısım, yedinci bölümde yer alan Hürriyete Karşı Suçlar düzenlemesi ile bu bölümde yer alan hürriyetlerin gerçek anlamda tanınması sağlanmıştır. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu Hürriyete Karşı Suçlar bölümünde m. 109'da düzenlenmiştir. Kişinin bir yere gitmek ya da bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakılması suç olarak kabul edilmiştir. Aktüel ve potansiyel hareket hürriyetinin korunan hukuki değer olduğu bu suç tipinde, suçun işlenmesindeki kolaylık ve fiilin haksızlık içeriği esas alınarak nitelikli hâller düzenlenmiştir. 5271 s. CMK ve ilgili yasal düzenlemelerde yer alan koruma tedbirlerinin kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunda hukuka uygunluk sebebi olması, başka birçok suçun işlenmesinde mağdurun hareket hürriyetinin sınırlandırılmasının zorunlu olması ve suçla korunan hukuki değere ilişkin belirsizlik dikkate alınarak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu tez konusu olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Legal recognition has not been sufficient for liberty protection; at the same time, it has been also necessary to establish a system that inhibits infringement of liberty. As regards to this, one of the major steps is the codification of crimes against liberty. With the regulation of the Crimes Against Liberty in the seventh section of second part of Turkish Criminal Code No.5237, liberties in that section have been truly recognized. The deprivation of one's liberty is regulated in Article 109 in the section of the Crimes Against Liberty. Depriving one from liberty of moving to or remaining in a place is acknowledged as a crime. Liberty of actual and potential movement is protected legal value in this type crime. Characteristics of major crime in this type of crime are regulated on the basis of ease at committing the crime and content of tortious act. This thesis premises upon the subject of deprivation of liberty because protective measures in the Code of Criminal Procedure No.5271 and related regulations are lawful reason in the deprivation of an individual's liberty, it is required to restrict victim's liberty of movement to commit many types of crime, and there is uncertainty of protected legal value by crime.