The relative importance of quality factors in mobile banking applications
Mobil bankacılık uygulamalarında kalite faktörlerinin göreli önemi
- Tez No: 441066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de mobil bankacılık uygulamalarının kalite faktörlerinin kullanıcılar açısından önemlilik derecelerini belirlemektir. Bu doğrultuda, farklı bankaların 150 mobil bankacılık uygulaması kullanıcılarından veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, uygulamaların kullanıcılarına göre, işlevselliğin en önemli faktör olduğu, ardından sırayla içerik, müşteri hizmeti ve arayüz tasarımı faktörlerinin geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relative importance of mobile banking applications quality factors for the users in Turkey.Forthis purpose, data were collected from 150 users of mobile banking applications. A questionnaire was used to collect the data. The collected data were analyzed using One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Analytic Hierarchy Process methods.As a result of analyses, it was found out that functionality is the most important quality factor, followed in order by content, customer service and interface design.