Türkiye'deki suriyeli sığınmacıların entegrasyonu ve istihdam politikaları
Integration and employment policies of syrian refugees in Turkey
- Tez No: 441105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
2010 yılının sonunda Tunus'ta başlayan Arap Baharı, baskıcı ve otoriter Ortadoğu yönetimlerine karşı bölgesel bir hareketi başlatmıştır. Bu hareket Suriye'ye 2011 Mart ayında yansımış ve zamanla Suriye'nin ülke içi bir çatışma ortamına sürüklenmesine neden olmuştur. Yaşanan çatışmalar sonucu günümüzde Suriye nüfusunun yarısından fazlası mülteci konumundadır. Türkiye, bu mülteci hareketliliğinden en fazla etkilenen ülkedir. 2016 yılı itibariyle, 2.7 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapmakta ve bu insanlara toplamda 8 milyar doların üzerinde insanı yardımı finanse etmektedir. Suriye iç savaşının devam etmesi ve Türkiye'de yaşayan sığınmacıların sayısının giderek artması bu insanlar için entegrasyon politikalarını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle kapsamlı bir entegrasyon politikasının üretilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, entegrasyon politikalarının üretilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla öncelikle göç, göçmen, sığınmacı ve mülteci gibi kavramları ve entegrasyon ile istihdam politikaları arasındaki ilişki incelenmektedir. Kavramsal çerçeve kurulduktan sonra, kısa bir Suriye tarihi, Suriye'deki çatışmaların güncel durumu, Türkiye'deki Suriyeli Sığınmacıların mevcut durumu ve bu insanların Türkiye'ye etkileri tartışılmaktadır. Bu bölümleri kamu, sivil toplum kuruluşları ve medya için entegrasyon politikaları izlemektedir. En son bölümde ise, entegrasyon politikalarının önemli bir argümanı olan istihdam politikaları üzerinde durulmaktadır. Suriyeli sığınmacılar, Türkiye tarihinin karşılaştığı en büyük göç sorunudur. Bu sorunun aşılması için yeni politikaların üretilmesi oldukça önemlidir. Elinizdeki çalışma, bu kapsamda sorunların tespit edilmesine ve çözüm önerileri sunulmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Arab Spring began in Tunisia at the end of 2010, it has started a regional movement against the repressive and authoritarian Middle Eastern governments. This movement is reflected in Syria in March 2011 and caused to be dragged into Syria's domestic schedule conflict. The result of these clashes are today more than half of the population are refugees in Syria. Turkey is the most affected country in this refugee movement. As of 2016, it is home to more than 2.7 million refugees and humanitarian aid is to finance over $ 8 billion in total to these people. The ongoing civil war in Syria and the increasing number of refugees living in Turkey requires the integration policy for these people. Therefore it is necessary to produce a comprehensive integration policy. This study aims to contribute to the production of integration policy. For this purpose, firstly examines immigration, immigrant, asylum seeker and refugees and the relationship between integration and employment policies. After establishing a conceptual framework, a brief history of Syria, the current situation of the conflict in Syria, the current situation of Syrian Refugees in Turkey and this impacts people in Turkey are discussed. After this sections fallow integration policies for public, civil society and media. In the final section focuses on employment policies is an important argument for integration policy. Syrian refugees in Turkey is the largest migration issues faced by history. The production of new policies to overcome this problem is very important. Working in hand, to identify the problems in this context and aims to contribute to the solutions presented.