Hindistan'ın iki eyaleti (Karnataka ve Utter pradesh) bağlamında demokratik katılım süreçlerinin kadın istihdamı üzerine etkileri
Role of indian democratic system in empowering women: Karnatka and Uttar pradesh
- Tez No: 441110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyanın en büyük demokrasisi olan Hindistan Anayasası'nın amacı bağımsız, sosyalist, laik ve demokratik Hindistan'ı teşkil etmek ve bütün vatandaşları adalet, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik içinde yaşatmaktır. Her vatandaş anayasa tarafından garanti edilen fırsat eşitliğinden yararlanmaktadır. Kadınlar bir istisna değildir ve onların hakları da anayasa tarafından garanti edilmektedir. Anayasa kadın hakları ve kalkınması konusunda garantör ve koruyucu olarak ortaya çıkmakla birlikte, kadınların kalkınma ve güçlendirilmesi tartışmalı bir konudur. Daha önceleri onlar erkeklerle eşit statüye sahipti. Ancak epik çağlarda ve Vedik döneminde bazı zorluklarla karşılaştılar. Birçok kez onlar köle olarak hayatlarına devam etmek zorunda kaldı. 20. yy 'da Ulusal Kadın Hareketi başladıktan sonra durumlar yavaş ve kademeli olarak değişmeye başladı. Bu konuda Hindistan'daki İngiliz Hâkimiyetini anmalıyız. Hindistan'ın bağımsızlığı sonrası, anayasa komisyonundan ulusal liderler tarafından kesin olarak kadın erkek eşitliği talep edildi ve herhangi bir eşitsizliğe imkân vermeyecek şekilde yeni anayasanın yapılması istendi. Anayasa hazırlayıcıları liderlerin bu konudaki fikirlerini de dikkate alarak kadınların sosyo-ekonomik hayatında büyük çaplı değişimler getirdi. Bugün anayasa, kadınlara her alanda toplumun her kesiminden saygın pozisyonlar garanti ediyor. Buna rağmen, kadınlar hâlâ özgür değil. Günümüz hayatında da kadınlar ayrımcılık ve taciz olaylarına karşı mücadele vermekteler. Bu nedenle kadınlar, sosyo-ekonomik hayatın yüksek seviyelerinde nadir olarak bulunmaktalar.
Özet (Çeviri)
India is the biggest democratic country in the world, where the preamble of Indians is solemnly resolved to constitute India into a sovereign, socialist, secular and democratic country and to secure its citizens' justice, liberty, equality and fraternity. Every citizen is equal and has a right to equal opportunities; this is guaranteed by the constitution. Indian women are no exceptions as they are too protected and their rights are also secured by the constitution. Although the constitution is a guarantor and guardian of women, their rights and empowerment but women empowerment remains a debatable subject. In Earlier times women were given equal status as men. Since the early 20th century (national movement) Women's status has been changing slowly and gradually. In this regard the name of the British Rule in India can be surely mentioned. After the independence of India, the constitution makers and national leaders strongly demand equal social position of women alongside men and the framers of constitution consider the condition of women while framing the constitution. Today we see women occupying respectable positions in all fields. Yet, they are not absolutely free from some of the discrimination and harassment in the society. A few numbers of women have been able to establish their potentialities.