Hemşirelerdeki dikkat eksikliği ve hiperaktivite düzeyinin moxo test ile ölçülmesi: İstanbul'da bir özel hastane örneği
Measuring the attention deficit/hyperactivity level of nurses with moxo test: A private hospital sample in İstanbul
- Tez No: 441116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRKAN TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sağlık alanındaki en önemli etken insandır. İster hastanede çalışan; doktor, hemşire, teknisyen için, ister hasta için geçerli olsun sağlık alanında en mühim girdi insan sağlığıdır. Bu tezin amacı; özel bir hastanede çalışan hemşirelerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite düzeyini ölçmek ve çalışma yılları ile kıyaslamaktır. Bu amaçla İstanbul'daki özel bir hastanedeki 35 hemşirenin dikkat eksikliği ve hiperaktivite düzeyi MOXO test kullanılarak ölçülmüştür ve çalışma yılları ile kıyaslanmıştır. Hemşireler çalışma tecrübeleri açısından iki gruba ayrılarak; 5 yıl ve 5 yılın altındaki çalışma tecrübesine sahip hemşirelerin dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite alanlarında iyi performans göstermeleri, 5 yılın üzerinde çalışmış olan hemşirelerin ise aynı alanlarda kötü performans sergilemeleri beklenmiştir. Çalışma sonunda 5 yıl/5 yıldan az çalışma tecrübesine sahip hemşire grubunda yer alanların dikkat alanında güçlü oldukları, 5 yıldan fazla çalışma tecrübesine sahip hemşire grubunun ise zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite alanlarında güçlü oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important factor in healthcare is human. The most crucial input in healthcare, whether for the staff in hospital: the doctor, the nurse, the technician or for the patient is the human health. The purpose of this master thesis is to measure and compare the attention deficit/hyperactivity levels with the work experiences of nurses at a private hospital. The attention deficit/hyperactivity level of 35 nurses working at a private hospital in Istanbul was measured with MOXO test and compared in terms of their work experiences with respect to this purpose. The nurses were divided into two groups according to their work experiences. Those nurses with work experiences equal to/less than 5 years (n=22) were expected to perform better in attention, timing, impulsiveness and hyperactivity than those nurses with work experiences more than 5 years (n=13). As a result of this study, those nurses with work experiences equal to/less than 5 years (n=22) were found to perform better in attention than those nurses with work experiences more than 5 years (n=13). However, those nurses with work experiences more than 5 years (n=13) were found to perform better in timing, impulsiveness and hyperactivity than those nurses with work experiences equal to/less than 5 years (n=22).