Hemşirelerde örgütsel vatandaşlık davranışının incelenmesi
Investigation of nurses in organizational citizenship behavior
- Tez No: 441117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ÇAPRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Örgütsel vatandaşlık davranışı literatürde temelde özgecilik, vicdanlılık, nezaket tabanlı bilgilendirme, sportmenlik(centilmenlik) ve sivil erdem olmak üzere beş boyutta incelenmiştir.Bu araştırmanın amacı; İstanbul'daki kamu hastanesinde görev yapan hemşirelerin örgütsel vatandaşlık düzeyini ölçmek, kişisel ve mesleki özelliklere göre örgütsel vatandaşlık davranışının ve alt boyutlarının farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için analiz etmektir. Yapılan araştırmanın sonucundan elde edilen bulgular yorumlanarak hemşirelerin örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the level of organizational citizenship of nurses working in public hospitals in Istanbul according to the personal and professional characteristics which was analyzed to determine whether they differ in size and took organizational citizenship behavior.The results were obtained from the research was interpreted and some suggestions were made on nurses organizational citizenship behavior.