Hemşirelerin girişimci kişilik özellikleri, problem çözme becerileri ve etkili faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of entrepreneurial personality traits and problem solving skills of nurses and the factors affecting them
  1. Tez No: 441118
  2. Yazar: NURDAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Girişimcilik kavramı sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişle birlikte, özellikle son yıllarda üzerinde önemle durulan konuların başında gelmektedir. Hemşirelik mesleğinde girişimcilik tam olarak yeni bir kavram olmayıp, 20. yüzyılın başında hemşireler hastalara bakım vermek için bağımsız olarak çalışmışlardır. Problem çözme becerisi her insanın hayatını başarılı bir şekilde devam ettirebilmesi için gerekli özelliklerden biri, hemşirelik uygulamalarının ise odak noktasıdır. Bu çalışma İstanbul'da faaliyet gösteren bir grup hastanesinde çalışan hemşirelerin girişimci kişilik özellikleri, problem çözme beceri düzeyleri ve bu faktörlerin arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Tek Örneklem Kolmogorov Smirnov testi ile test edildi ve anlamlılık değerleri 0,05'den küçük olduğu için ileri düzey çözümlemelerde parametrik olmayan testler kullanıldı. İki bağımsız değişken için Mann-Whitney testi, ikiden fazla bağımsız değişken için Kruskal-Wallis testi, ilişki analizleri için ise Spearman's korelasyon katsayıları kullanıldı. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi ile 410 hemşireden veri toplandı. Verilerin toplanması için hemşire bilgi formu, Problem Çözme Envanteri, Girişimci Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Girişim Fırsatlarını Görme Ölçeği kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalamasının 29,50 ± 6,205 olduğu, %81,5'inin kadın olduğu görüldü.Araştırmanın sonucunda hemşirelerin problem çözme becerileri orta düzeyde 93,03 ± 20,794 bulundu. Girişimci Kişilik Özellikleri Ölçeğinde en düşük puanı 2,23 ± 0,655“Belirsizliğe Karşı Toleranslı Olma”alt boyutu alırken, en yüksek puanı 4,39 ± 0,571“Başarı İhtiyacı”nın aldığı görüldü. Problem Çözme Envanteri puanları ile Girişimci Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Girişim Fırsatlarını Görme Ölçeği puanları arasında negatif yönde çok düşük düzeyde, Girişimci Kişilik Özellikleri ile Girişim Fırsatlarını Görme Ölçeği puanları arasında pozitif yönde düşük düzeyde ilişki olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship is one of the important issues that is particularly focused in the recent years with the shift from industrial society to knowledge society. The idea of entrepreneurship in nursing profession is not a new concept, rather it was studied independently at the beginning of the 20th century so that nurses could provide patients with care. Problem solving skills are important properties that each individual needs to continue their life, however, they are at the focal point of nursing profession. The aim of this study was to identify problem solving skill levels, entrepreneurial personality traits of the nurses who work in group company-owned hospitals in Istanbul. The suitability of normal distribution was examined through Kolmogorov-Smirnov test. Non-parametric tests were used in advanced level analyses since the values of significance were less than 0.05. Mann-Whitney test was used for two independent variables, Kruskal-Wallis test for multiple variables, and relation analyses were carried out with Spearman's correlation coefficients. Survey method was used in the study. Data was collected from 410 nurses using nurse information form, Problem Solving Inventory, Entrepreneurial Personality Traits Scale, and Perception of Entrepreneurship Opportunities Scale. The mean age of the participants was 29.50 ± 6.205 and 81.5% of them were female.We found that problem solving skills of nurses is medium-level (93.03 ± 20.794). As the lowest point (2,23 ± 0,655) was related to subdimension of“Being Tolerant For Uncertainty”under Entrepreneurial Personality Traits Scale, the highest point (4.39 ± 0.571) was related to“Need For Success”. The results showed that there was a a little relationship between Problem Solving Inventory points and Entrepreneurial Personality Features Scale points, Problem Solving Inventory points and Perception of Entrepreneurship Opportunities Scale points were negatively related while Entrepreneurial Personality Features Scale points and Perception of Entrepreneurship Opportunities points were positively related.