Örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık davranışının iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesi: Hemşireler üzerine bir çalışma
The effect of organizational justice and organizational citizenship behavior on job satisfaction: A study on nurses
- Tez No: 941594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEDAYİ YAĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın temel hedefi, sağlık sektöründe çalışanlarının örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını ölçerek, bu davranışların iş doyumu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Erzurum ili Şehir Hastanesinde görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Çalışmada kolayda örneklem yöntemi kullanılmış ve araştırmaya katılmayı kabul eden 240 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anket uygulamasından yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (v.26) programından faydalanılmıştır. Tanımlayıcı istatistik, bağımsız örneklem t-testi, anova, korelasyon ve regresyan teknikleri kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgular örgütsel adalet, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş doyumu arasında pozitif yönde ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Aynı şekilde hem örgütsel adaletin hem de örgütsel vatandaşlık davranışı algısının iş doyumu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, örgütsel adalet, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş doyumu algısının da bazı sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışma erkeklerin, bekârların ve gelir düzeyi yüksek hemşirelerin örgütsel adalet algılarının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. İş tatmini açısından bakıldığında, bekârların ve yüksek gelire sahip olduğunu düşünen hemşirelerin tatmin düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, mesleki deneyimi yüksek, bekâr ve erkek olan bireylerde örgütsel vatandaşlık davranışı algısının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu bulgular, iş tatminini açıklamada örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlığın kritik unsurlar olduğunu göstermiştir. Sağlık kurumlarında verimliliği artırmak noktasında bu sonuçların politika yapıcılara ve hastane yöneticilerine yön gösterici olacağına inanılmaktadır. Bu çalışmanın temel hedefi, sağlık sektöründe çalışanlarının örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını ölçerek, bu davranışların iş doyumu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Erzurum ili Şehir Hastanesinde görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Çalışmada kolayda örneklem yöntemi kullanılmış ve araştırmaya katılmayı kabul eden 240 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anket uygulamasından yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (v.26) programından faydalanılmıştır. Tanımlayıcı istatistik, bağımsız örneklem t-testi, anova, korelasyon ve regresyan teknikleri kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgular örgütsel adalet, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş doyumu arasında pozitif yönde ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Aynı şekilde hem örgütsel adaletin hem de örgütsel vatandaşlık davranışı algısının iş doyumu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, örgütsel adalet, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş doyumu algısının da bazı sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışma erkeklerin, bekârların ve gelir düzeyi yüksek hemşirelerin örgütsel adalet algılarının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. İş tatmini açısından bakıldığında, bekârların ve yüksek gelire sahip olduğunu düşünen hemşirelerin tatmin düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, mesleki deneyimi yüksek, bekâr ve erkek olan bireylerde örgütsel vatandaşlık davranışı algısının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu bulgular, iş tatminini açıklamada örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlığın kritik unsurlar olduğunu göstermiştir. Sağlık kurumlarında verimliliği artırmak noktasında bu sonuçların politika yapıcılara ve hastane yöneticilerine yön gösterici olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to measure the organizational justice and organizational citizenship behaviors of employees in the health sector and to investigate the effect of these behaviors on professional job satisfaction. The population of the research consisted of nurses working in Erzurum City Hospital. Convenience sampling method was used in the study and 240 nurses who agreed to participate in the study constituted the sample. A survey was used as a data collection tool. SPSS (v.26) program was used to evaluate the data. Data were analyzed using descriptive statistics, independent sample t-test, anova, correlation and regression techniques. The findings revealed that there are positive relationships between organizational justice, organizational citizenship behavior and job satisfaction. Likewise, it was determined that both organizational justice and organizational citizen behavior perception had a significant effect on job satisfaction. Additionally, it has been determined that the perception of organizational justice, organizational citizenship behavior and job satisfaction varies according to some socio-demographic variables. The study revealed that men, singles and nurses with high income levels have high perceptions of organizational justice. In terms of job satisfaction, it has been determined that the satisfaction levels of single nurses and nurses who think they have high incomes are higher. Finally, it was determined that the perception of organizational citizen behavior was higher in individuals with high professional experience, who were single and male. These results showed that organizational justice and organizational citizenship are critical elements in explaining job satisfaction. It is believed that these results will guide policy makers and hospital managers in terms of increasing efficiency in healthcare institutions.