Differences between school types in reading related factors based on 2009 cycle of PISA
PISA 2009 uygulaması kapsamında okuma ile ilişkili faktörlerin okul türlerine göre farklılıkları
- Tez No: 441129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı 2009 yılında uygulanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programına katılan okul türleri arasında, zevk için okumaya ayrılan zaman, okuma tutumu ve öğrenme stratejileri açısından bir fark olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın kapsamını Türkiye'de farklı okul türlerine kayıtlı 15 yaş grubu öğrencileri oluştururken PISA 2009 uygulamasına Türkiye'yi temsilen 170 okuldan seçilen 4996 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya dair veriler PISA çalışmasında kullanılan öğrenci anketinden elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre keyfi okumaya ayrılan zaman değişkeni hem meslek lisesiyle Anadolu lisesi arasında hem de meslek lisesiyle genel lise arasında farklılık oluşturmaktadır. Okuma tutumu değişkeni ise fen lisesi ile Anadolu ve genel lise arasında çok az değişiklik gösterirken meslek lisesi ile Anadolu ve genel lise arasında önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Ayrıca, öğrenme stratejileri de okul türleri arasında belli ölçülerde farklılık oluşturmaktadır; en fazla değişiklik Anadolu lisesi ile meslek lisesi arasında bulunmuşken en az değişiklik Anadolu lisesi ile fen lisesi arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out whether there is any difference between school types in terms of reading enjoyment time, reading attitude and learning strategies based on Programme for International Student Assessment (PISA) 2009 cycle. The target population of this study consists of 15 years old students at the time of the assessment from different groups of school in Turkey. Four thousand nine hundred ninety-six randomly chosen students from 170 schools participated in PISA from Turkey. The reading-related data collected through a student questionnaire. The results of this study reveals that reading enjoyment time differs between vocational high school and Anatolian, general high schools. Also, reading attitude differs between school types; while Anatolian high school students got higher mean scores, vocational high school students got lower mean scores in terms of reading attitude. Additonally, learning strategies differs across all school types to some extent and while maximum difference was found between Anatolian high school and vocational high school, minimum difference was found between Anatolian high school and science high school.