İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin analitik düşünme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of analytical thinking skills of 4th grade primary school students in terms of various variables
- Tez No: 952196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin analitik düşünme beceri düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli demografik ve çevresel değişkenler açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerin cinsiyet, ebeveyn eğitim düzeyi, evde teknolojik araçlara erişim, kişisel oda sahibi olma durumu, okuma ve eğitsel etkinlik alışkanlıkları gibi faktörlerin analitik düşünme becerileri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde Afyonkarahisar il merkezinde bulunan yedi farklı ilkokulda öğrenim görmekte olan toplam 600 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama süreci 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının 2. döneminde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, Kocaman (2021) tarafından geliştirilen ve toplam 29 maddeden oluşan“Analitik Düşünme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek; sıralama, sınıflama, karşılaştırma değerlendirme olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Öğrencilerin ölçekten elde ettiği toplam ve alt boyut puanları, analitik düşünme düzeylerini belirlemede temel alınmıştır. Verilerin analizinde normallik testleri yapıldıktan sonra iki grup arasındaki farklar için bağımsız örneklem t testi, üç ve daha fazla grubu karşılaştırmak amacıyla ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı fark bulunan değişkenlerde farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek amacıyla Tukey HSD testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, cinsiyet değişkeni açısından kız öğrencilerin analitik düşünme puanlarının erkek öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, ebeveyn eğitim düzeyinin lisansüstü olduğu gruplarda, evde bilgisayar/tablet bulunan öğrencilerde, kendi odası olan öğrencilerde, bilimkurgu kitabı okuyan, zekâ oyunu oynayan ve hobi sahibi olan öğrencilerde analitik düşünme becerileri anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Ölçeğin dört alt boyutu bakımından da benzer eğilimler gözlemlenmiştir. Diğer yandan, yaşanılan yerleşim yeri, izlenilen TV program türü ve dershaneye gitme durumları açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the analytical thinking skill levels of 4th grade primary school students and to examine whether these levels show significant differences based on various demographic and environmental variables. Within this scope, the effects of factors such as gender, parental education level, access to technological devices at home, having a personal room, and habits related to reading and educational activities on students' analytical thinking skills were evaluated. The sample of the research consisted of 600 4th grade students studying at seven different primary schools located in the city center of Afyonkarahisar during the 2023–2024 academic year. The data collection process was carried out in the second semester of the 2023–2024 academic year. As the data collection tool, the“Analytical Thinking Skills Scale”developed by Kocaman (2021), consisting of 29 items and four sub-dimensions—ranking, classification, comparison, and evaluation—was used. The total and sub-dimension scores obtained from the scale were used as the basis for determining students' analytical thinking levels. After conducting normality tests on the data, the independent samples t-test was used to examine differences between two groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare three or more groups. For variables with significant differences in ANOVA, the Tukey HSD test was applied to identify the source of the difference. The findings revealed that female students had significantly higher analytical thinking scores than male students. Similarly, students whose parents had postgraduate education levels, students who had access to a computer or tablet at home, those who had their own rooms, students who read science fiction books, played intelligence games, or had hobbies showed significantly higher analytical thinking skills. Similar trends were observed in all four sub-dimensions of the scale. On the other hand, no significant differences were found based on residential area, type of TV programs watched, or attendance at private courses.