Katodik koruma sistemlerinde kullanılan çinko anotların akım kapasitelerinin incelenmesi
Investigation of current capacities of zinc anodes used in cathodic protection systems
  1. Tez No: 4412
  2. Yazar: MUZAFFER BALBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
KATODİK KORUMA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN ÇİNKO ANOTLARIN AKIM KAPASİTELERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Muzaffer BALBAŞIO?LU.GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1988 ÖZ Bu çalışmada, deniz suyu ve%3lük NaCl çözeltisi içinde çinko anotların akım kapasitelerinin anot bileşimiyle değişimi incelenmeye çalışıldı. Bu amaçla hidrojen çıkışı ve ağırlık kaybı yöntemleri kul lanıldı. Deneylerde kullanılan anotlar, ülkemizde üretilen farklı bi leşimlerde çinko metallerinden hazırlandı. Kısa süreli hidrojen çıkı şı yöntemi kullanılarak yapılan deneylerde anot bileşiminde istenme yen bir saf sizlik olan demirin, akım kapasitesi üzerinde etkisi olup olmadığı incelendi. Hidrojen çıkışı deneylerinde, anot metallerindeki demir safsızlıklarının, çinko anotların akım kapasiteleri üzerindeki etkisi açıkça gözlenemedi. Ağırlık kaybı metodu kullanılarak japılan deneyde, çinko anotlar ortak çelik bir katotla doğrudan bağlanarak, bir ay süreyle akım çıkışları ölçüldü. Deney sonunda anotların toplam akım çıkışı ve ağırlık kaybı verilerinden, çinko anotların akım kapa siteleri belirlendi. Sonuçlar, anot bileşiminde bulunan ve çinkoya göre daha soy olan Fe, Cu ve Pb gibi safsızlıkların anot akım kapasi tesini olumsuz yönde etkilediğini gösterdi. Buna karşın metal bileşi minde bulunan alüminyumun anot akım çıkışını arttırıcı bir etkiye sa hip olduğu gözlendi. -ııı-
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION of CURRENT CAPACITIES öf ZINC ANODES USED in CATHODIC PROTECTION SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Muzaffer BALBAŞIO?LU GAZİ- UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1988 ABSTRACT In this study it was tried to determine the change in current capacity of zinc anodes both in sea water and 3% NaCl solution with anode composition. For this purpose hydrogen evaluation test method and weight loss metods were used. The anodes used in these experiments were prepared from the zinc metals that have, various composition and produced in our country. Whether the iron which exists in anode composition as an unwanted impurity, has any effect on the current capacity or not was investigated, by performing short term hydrogen evaluation experiments. In hydrogen evaluation experiments, the effect of iron impurities in anode metals f 'on ' the "current capacities of zinc anodes could not be observed clearly. In the experiment which was performed by using weight loss method, connecting the zinc anodes with a common steel cathode directly, the current output were measured for one month. At the end of the experiment, current capacity of the zinc anodes were determined from the data of total current output and of the the weight loss of the anodes. In the experiment, Cylindirical zinc samples having different compositions were used. The results showed that the impurities in the anode composition such as Fe, Cu, Pb etc., which are nobler than the zinc have the negative effect on the current capacity. On the other hand, it was observed that the aluminium present in the metal composition has an increasing effect on the anode current output. -IV-