Bazı birinci sıra geçiş metallerinin etanolamin komplekslerinin sentezi ve ŞCo (Eta)3Ö 3H2O'nın hidrolizi ile ŞCr (Eta)3Ö'nın oluşma kinetiği
The Synthesis of ethanolamine complexes of some first row transition metals; the kinetics of hydrolysis of ŞCo (Eta)3Ö 3H2O and formation reaction of ŞCr (Eta)3Ö
- Tez No: 4413
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
BAZI BIEIHCI SIRA GEÇİŞ METALLERİ HIH ETAÎOLAJSI1 KOMPLEKSLERİN İH SEHTEZİ ve CCo»]3UsO nin HİDROLİZİ ile £Cr Si aan SAYDAM Gazi üniversitesi Fen BiliKİeri Enstitüsü Haziran 19ÖÖ OZ Bu çalışmada hidroksil ve amin grubu içeren eta nol amin iki uçlu bir şelat olarak seçilmiştir. £Cr3]6H=:0t CCoCEta>33 3H=:0, C lîi ], CFeCEta)2: s.-] kompleksinin n-butanolde oluşmasının kinetiği de benzer şekilde incelenmiştir. Reaksiyonun aktivasyon enerjisi olarak 22,50 kJ/mol hesaplanmıştır. III
Özet (Çeviri)
THE SYHTHESIS of ETHAJTOLAJCItfE COMPLEXES of SOME FIBST KOV TRAJTSITIOS METALS; THE KIHETICS of HYDROLYSIS of £ Co (Eta) s.3 3HaO and FORMAT I OS REACT I OH of [Cra] (K. Sc. Thesis) Sinan SAYDAM. Gaz i Uni vers! t y Institute of Science and Technology June 1988 ABSTRACT In this work the complexes of hydroxyl amine, a bidentated chelate containing hydroxyl and amine ends, are investigated. The complexes of t Cr CEta)3]6H20, £Co33 3Hc20, C Ni (Eta)^ l, [ Fe (Eta)=:(EtaH)H20], tFe