Modern felsefede politik öznenin kuruluşu
The appearance of political subject in modern phlosophy
  1. Tez No: 441200
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN ÇAĞMAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE FUNDA SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada,modern felsefede ortaya konan özne tasarımlarının, öznenin politikleşmesi için zemin oluşturduğu savunulacaktır. Politik özneden söz edebiliyor olmamızın sadece toplumsal ve politik gelişmelere bağlanamayacağı, felsefede gündeme gelen yeni bilgikuramsal yaklaşımların da öznenin politik bağlamda ele alınmasını olanaklı kıldığı gösterilmeye çalışılacaktır. Dolayısıyla bu çalışmanın ilk bölümünde, politik özneyi olanaklı kılan sözkonusu bilgikuramsal olanaklar incelenecektir. İkinci bölümde ise, öznenin sözkonusu dönüşümünün öznenin politikleşmesine yol açtığı gibi, politik unsurlardan bağımsız bir özne tasarımının artık olanaklı olmadığı savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it will be argued that the design of subjects setting forth in modern philosophy are the basis for the politicization of the subject. Our being able to talk about political subject is not connected only social and political developments, new epistemological approaches in the philosophy on the agenda will try to be shown that enable subjects to be approached in the political context. Because of it, in the first part of this study, information theoretical possibilities which enable political subjects will be studied. In the second part, it will be defended that both transforming of the subject leads the politicization of the subject and independent design of a subject is no longer possible from political elements.