Hadis ve sünnette empati
The place of emphaty in the hadith and sunnah
- Tez No: 441201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada Empati kavramının Hadis ve Sünnetteki yerini incelemek hedeflenmiştir. Çalışma, giriş ve sonuç bölümlerinden başka iki ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. Tezin birinci bölümünde empati kavramı ve teorik çerçevesi incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise empatinin Hadis ve Sünnetteki yeri incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise araştırmamız sonucunda ulaşılan kanaatler zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimes to examine the place of empathy inhe Hadith and Sunnah. Apart from the introduction and conclusion chapters this research consist of two main sections. In the introduction chapter the subject, purpose, importance, scope and method of the research are explained. In the first part of the thesis the concept of empathy and its theoretical framework is examined. Then in the second part the place of empathy in the Hadith and Sunnah was investigated. Finally the results of this study are mentioned at the conclusion chapter.