Türk Hukukunda ve Karşılaştırmalı Hukukta internet özgürlüğü
Internet freedom in Turkish Law and Comparative Law
  1. Tez No: 441205
  2. Yazar: GÜLBANİ UZUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde, temel iletişim araçlarından biri haline gelen interneti başta ifade özgürlüğü olmak üzere diğer özgürlükler ile birlikte ele almak gerekmektedir. Çünkü, günümüzde internet ifade özgürlüğünün en rahat ve en özgür kullanıldığı alan olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet, ifade özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğüne geniş imkanlar sunarken aynı zamanda özel hayatın gizliliğini ihlal edebilmektedir. Bu bağlamda, ifade özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğü ile özel hayatın gizliliği arasında bir denge kurulmalıdır. İnternet özgürlüğü ile ilgili düzenlemelerde bu kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak, internetin hiyerarşisiz, merkezsiz ve sınırsız niteliklerinden dolayı internet özgürlüğü ile ilgili düzenlemeler yetersiz kalmaktadır. Ayrıca devletlerin iç hukuklarındaki farklılıklar uygulamada birçok soruna yol açmaktadır. Dolayısıyla, internet özgürlüğüne ilişkin düzenlemeler de uluslararası işbirliğine ve uluslararası düzenlemelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Today, the internet, has become one of the main communication tools, needs to get together with other freedoms, including freedom of expression in particular. Because, today, the internet is area where freedom of expression is used most comfortably and most freely. While internet provides freedom of expression and freedom of information wide range of opportunities, at the same time internet is able to infringe the privacy. In this context, it should be a balance between the freedom of information, freedom of expression and the privacy. It must be taken into consideration this criterion on the regulations regarding internet freedom. However, the regulations regarding internet freedom are inadequate because of the internet, hasn't hierarcyh, is decentralized and unlimited. In addition, differences in the state of domestic law leads to many problems in practice. So, there is a need for international cooperation and international regulations on the regulations regarding internet freedom.