Ozan Kanyonunun (Malatya) jeomorfolojisi
Ozan Canyon's of (Malatya) geomorphology
- Tez No: 441218
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Ozan Kanyonu'nun jeomorfolojik özellikleri incelenmiştir. Çalışma alanı Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer alır. Saha idari olarak Malatya İli sınırları içerisinde kalmaktadır. Ozan Kanyonu yakın çevresiyle birlikte yaklaşık 108 km2'lik bir alan kaplamaktadır.Çalışma esas itibariyle arazi gözlem ve incelemelerine dayanmaktadır. Ayrıca Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinden de faydalanılmıştır. Ayrıca, Malatya Meteoroloji İstasyonu iklim verileri enterpolasyon yöntemiyle haritalanmış ve yorumlanmıştır. Ozan Kanyonu'nun oluşumunda batı-doğu istikametinde akan Tohma Çayı'nın platoluk kütleyi yarması etkili olmuştur. Kanyon yatay yapılı bir sahada litolojik faktörlerden kaynaklanan direnç farkından dolayı seçici aşındırmayla meydana gelmiştir. Ozan Kanyonu yaklaşık 18 km uzunluğa sahip olup, nisbi yarılma farkı yaklaşık 700 m kadardır. Pliyosen örtüsü üzerine konsekant olarak kurulan akarsu zamanla sahanın en yaşlı arazisi olan Üst Jura-Alt Kretase yaşlı kalkerlere gömülerek sürempoze (epijenik) bir vadi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined Ozan Canyon's geomorphological features. The study area is located in the Eastern Anatolia region of Upper Euphrates. Malatya province is within the boundaries of the administrative area. It covers an area of approximately 108 km2 with Ozan Canyon surroundings. The study are based on essentially the on your field observations and analysis. It has also been utilized in the Remote Sensing and Geographical Information System. In addition, the Meteorological Station Malatya climate data has been interpreted and mapped by interpolation method. Ozan of the canyon's has been effective east-west direction in the formation creek flowing Tohma River plateau mass splitting. Canyon built a horizontal field occurred with selective erode resistance due to the difference arising from the lithological factor. Ozan Canyon has about 18 km in length, the relative difference of cleavage is approximately 700 m. Established as a stream on the Neogene cover consecant once the area of the oldest land in the upper jurassic-lower cretaceous aged limestone buried epigenetic has formed a valley.