Studies on dodecaborate dianion and carborate anion amination and their use in stabilization of aryldiazonium cations
Dodekaborat dianyonunun ve karborat anyonunun aminlenmesi ve arildiazonyum katyonlarının stabilizasyonunda kullanımı üzerine çalışmalar
- Tez No: 713910
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bor, periyodik tablodaki en ilginç elementlerden biridir. Bor kimyası, bağ yapma bakımından alışılmışın dışındadır. Bor içeren bileşiklerdeki bağlar klasik olmayan bağlar olarak sınıflandırılmıştır. Borun bu bağ yapma doğası nedeniyle, bor kafesleri zayıf koordine olma gibi ilginç özelliklere sahiptir. Bunu akılda tutarak, bu tezde, dodekaborat dianyonu ve karborat anyonu sentezlenmiştir. Sentezlenen bor kafesleri türevlendirilmiş ve bu kafeslere amin fonksiyonel grubu takılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu kafesler arildiazonyum katyonlarının tuz olarak yakalanmasında kullanılmışlardır ve arildiazonyum katyonları bu kafeslere bağlanmıştır. Yakalanan arildiazonyum katyonları üzerinde hetero Diels-Alder tepkimeleri denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron is one of the most interesting elements in the periodic table. Boron chemistry is not ordinary due to the bonding. The bonding in boron related compounds is classified as non-classical bonds. Due to the bonding nature of boron, boron clusters have interesting properties, i.e. weakly coordinating ability. With this in mind, in this thesis, dodecaborate dianion and carborate anion were synthesized. The synthesized boron cages were derivatized and were subjected to amination reactions with two different synthetic routes. These cages were also used to capture aryldiazonium cations as salts and these cations were introduced to the clusters. Moreover, captured aryldiazonium cations were subjected to hetero Diels-Alder reactions.