İş sözleşmesinin feshinde geçerli nedenler
Valid reasons for termination of the employment contract
  1. Tez No: 848830
  2. Yazar: METİN OZAN OMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bilindiği üzere, iş sözleşmeleri işçi ve işveren olmak üzere iki taraf arasında kurulmakta ve bu iki tarafça da iş sözleşmesi sona erdirilebilmektedir. Tezimizin konusunu, sözleşmenin işverence feshi noktasında keyfiliğin önlenmesi ve işçilerin korunması amacıyla mevzuatımızda yer verilen ''İş Sözleşmesinin Feshinde Geçerli Nedenler'' kavramı oluşturmaktadır. 4857 sayılı İş Kanununun 18.maddesinde iş sözleşmesinin işverence feshedilmesi durumunda işverenin geçerli nedene dayanması zorunluluğu düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemeye göre, iş güvencesi kapsamında bulunan bir işçinin iş sözleşmesi ancak işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebeple feshedilebilecektir. Geçerli nedenle fesih yükümlülüğüne işverence uyulmadığı durumlarda geçersiz feshin hukuki sonuçları olarak işe iade, işe başlatmama tazminatı ve boşta geçen süre ücreti gündeme gelecektir. Tezimizin ilk bölümünde genel anlamda iş hukuku, işçi ve işveren kavramları, iş sözleşmesi, iş sözleşmesinin feshi ve fesih türleri, 158 sayılı ILO sözleşmesi ve iş güvencesi kavramlarına değinilecek; ikinci bölümünde 4857 sayılı İş Kanununun 18. maddesi ve yargı kararları çerçevesinde geçerli fesih nedenleri ile geçerli fesih nedeni olamayacak hâller izah edilmeye çalışılacak; üçüncü bölümünde iş sözleşmesinin fesih usulü, feshe itiraz ve geçersiz feshin hukuki sonuçları konularına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
As it is known, employment contracts are established between two parties, the employee and the employer, and the employment contract can be terminated by these two parties. The subject of our thesis is the concept of“Valid Reasons for Termination of the Employment Contract”in our legislation in order to prevent arbitrariness and protect workers at the point of termination of the contract by the employer. Article 18 of the Labor Law No. 4857 regulates the obligation of the employer to rely on a valid reason in case the employment contract is terminated by the employer. According to the aforementioned regulation, the employment contract of an employee within the scope of employment security can only be terminated for a valid reason arising from the competence or behavior of the employee or the requirements of the business, workplace or work. In cases where the obligation to terminate for valid reasons is not complied with by the employer, the legal consequences of the invalid termination will be reinstatement, non-reinstatement compensation and idle time fee. In the first part of our thesis, the concepts of labor law, worker and employer, employment contract, termination and termination types of employment contract, ILO convention No. 158 and employment security concepts will be mentioned in general; in the second part, within the framework of Article 18 of the Labor Law No. 4857 and judicial decisions, valid reasons for termination and situations that cannot be valid reasons for termination will be explained; in the third part, the termination procedure of the employment contract, objection to termination and legal consequences of invalid termination will be discussed.