Ebu'l-'Abbâs El-Müberred'in El-Muktedab adlı eserinde nahiv ilmine ait görüşleri
Ebu'l Abbas Al- Mubarrad's views on grammer in his work called al- Muktedab
- Tez No: 441222
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
“Ebu'l-'Abbâs El-Müberred'in El-Muktedab Adlı Eserinde Nahiv İlmine Ait Görüşleri”isimli çalışmamızda ilk olarak Nahvin tanımı, konusu ve Müberred'e kadar geçirdiği süreç ele alınmıştır. Ardından Müberred'in hayatı, yaşadığı dönem ilmî çevre ve eserlerine değinilmiştir. Birinci bölümde, el-Muktedab ile ilgili tanıtıcı bilgiler ve Müberred'in eserde konuları ele alırken kullandığı yöntem ortaya konulmuştur. Bölüm sonunda ise, el-Muktedab'da kullanılan ölçme değerlendirme sistemi anahatlarıyla ifade edilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırasıyla, el-Muktedab'da isme dair genel nahiv konuları ve isimler, fiiller ve harfler ele alınmıştır. Nahiv konularının çoğunluğunu kapsayan bu son üç bölümde, meseleler ele alınırken Basra ve Kûfe ekolleri yanında özel olarak bazı nahivcilerin görüşleriyle Müberred'in görüşleri karşılaştırılarak, onun nahiv anlayışı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper which is entitled“Ebu'l Abbas Al- Mubarrad's Views on Grammer in His Work Called Al- Muktedab”, firstly, definition of Nahv, its subjects and the process it went through Al-Mubarrad are discussed. Then, Al- Mubarrad's life, his works and the scientific environment during his lifetime are provided. In the first part of the thesis, introductury information about Al-Muktedab and Al-Mubarrad's method that he used in the work when handling the issues are provided. At the end of the section, assessment systems which are used in Al-Muktedab are described in outline. Respectively, in the second, third and fourth sections, the general grammer matters about noun and nouns, verbs and prepositions in Al-Muktedab are examined. In the last three sections covering the majority of the grammar subjects, when topics are studied, the opinions of Al-Mubarrad are compared with the views of Basran and Kufan grammarians, and also with some others. In that way, grammar mentality of Al-Mubarrad is presented.