Sosyal medya pazarlamasının tüketicilerin ürün ve hizmet satın alma davranışına etkileri üzerine bir araştırma
The effect of social media marketing between product and service on purchasing decision
- Tez No: 441223
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sosyal medya yaygınlaştıkça kullanım alanları da genişlemiştir. Sosyal medya pazarlama uygulamaları bunlardan sadece bir tanesidir. Dijital pazarlama, özellikle sosyal medya pazarlaması, müşteriyi bilinçlendirmiş ve aktif hale getirmiştir. Tüm faaliyetler iletişime dayalıdır ve diyaloglar güveni arttırır. İnsanlar artık sosyal medyada araştırma yapmadan satın alma kararı vermemektedir. Ancak burada en büyük etken, tüketicilerin fikir ve tavsiyeleridir. İnsanlar olumlu ya da olumsuz bütün deneyimlerini sosyal medya ortamlarında paylaşmaktadır. Bu paylaşımlar da viral bir hızla yayılmakta ve kişilerin satın alma kararında etkili olmaktadır. Bununla beraber, bu ortamlar ve kişilerin paylaşımları veritabanı oluşturabilmek için mükemmel fırsatlar yaratır. Böylece firmalar hedef kitlesini doğru seçebilmekte, doğru pazarlama bölümlendirmesi yapabilmekte ve mesajları kişiselleştirebilmektedir. Bu araştırma, sosyal medyanın tüketicilerin satın alma kararı vermesinde ürün ve hizmet açısından benzer ve farklı yönleri tespit etme amacıyla yapılmıştır. Elde edilen bulgular; sosyal medya kullanıcısı tüketicilerin özellikle hizmet satın alımında, kişilerin sosyal medya ortamlarında yaptıkları paylaşımlardan ve firmaların sosyal medya pazarlama faaliyetlerinden olumlu yönde etkilendiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As social media applications become more widespread, the use of the areas also has expanded. Digital marketing applications are only part of them. Digital marketing, especially social media marketing, activates the customer and awareness rises. All activities are carried out by establishing communication, and dialogues upper relying on. Nowadays people do not make a buying decisions without doing research on social media. But at this point, the recommendations and ideas of the others are the biggest factor for consumers. People shares whole experience in the social media both positively or negatively. These shares are also propagated with viral speed and individuals would be affected in the purchase decision. However, the share of persons creates excellent opportunities for firms to be able to create the database. Thus, firms may choose to correct target audience, they can do marketing segmentation correctly and messages can be personalized. And also, the research in this study was conducted on the effects of social media marketing comparing product and service on purchasing decision. Results of the research show that; the social media environments or social media marketing activities of the companies are had a positive impact on the social media users, especially about the purchase of service.