Psikolojik dayanıklılık ve kişilik özelliklerinin alkol kullanımına etkisi
The effects of psychological resilience and personality traits on alcohol usage
- Tez No: 441230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN BİRGÜL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Alkol kullanımını tetikleyen unsurları göz önünde bulundurularak hazırlanan bu çalışmanın amacı, psikolojik dayanıklılık ve 5 Büyük Faktör Envanteri çerçevesinde tanımlanan kişilik özelliklerinin alkol kullanımı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaç çerçevesinde 420 kişilik örnekleme Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, 5 Büyük Faktör Kişilik Envanteri ve Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi Uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına psikolojik dayanıklılığın alkol kullanımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, duygusal dengesizlik ve dışa dönüklük kişilik özelliklerinin alkol kullanımını anlamlı şekilde yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate the effects of psychological resilience and personality traits that is definede with Big Five Scale on alcohol use by taking into consideration the factors that trigger the use of alcohol. For this purpose, The Resilience Scale For Adults, Big Five Scale and Alcohol Use Disorders Identification Test are used among a sample of 420 participants. According to the results of the study, psychological resilience does not effect alcohol use. On the other hand, alcohol use is predicted by neuroticism and extraversion.