Kanser hastası olan kişilerin bağlanma stillerine göre psikolojik dayanıklılıklarının incelenmesi
The examination of the relationship between psychological resilience and adult attachment styles cancer patient individuals
- Tez No: 441242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN BİRGÜL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, kanser hastası bireylerde psikolojik dayanıklılık ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaç edinilmiştir. Söz konusu amaç kapsamında İstanbul'da yaşamını sürdürmekte olan, kanser hastası olan ve sağlık kuruluşlarından tedavi desteği alan kişiler içerisinden rastgele örneklem metoduyla seçilmiş toplam 101 bireyin araştırmaya dahil edilmesi sağlanmıştır. Çalışmada veri toplama kısmında yararlanılan envanterler; İlişki Ölçekleri Anketi ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve araştırmacı tarafından üretilmiş Demografik Bilgi Formudur. Çalışma kapsamında derlenmiş olan verilerin analizi SPSS 23.00 programıyla yapılmıştır. Çalışmadan elde edilmiş genel bulgular ışığında; saplantılı, kayıtsız-kaçınmacı ve korkulu-kaçınmacı bağlanma ile psikolojik dayanıklılık arasında ters yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte, güvenli bağlanma ile psikolojik dayanıklılığın pozitif yönlü ve anlamlı bir korelasyon sağladığı tespit edilen bir diğer bulgudur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between premenstrual psychological resilience and adult attachment stylesamong cabcer patient individuals. For this purpose, a total of 101 volunteer cancer petient individuals were selected by random sampling method from Istanbul hospitals was included in the study. The inventories used in the data collection phase of the study are Relationship Scales Questionnaire, Resilience Scale for Adults and a personal information form that is produced by researcher. Datasare analyzed with SPSS 23.00. According to the general findings of the study; there is a negative correlation between obsessive, indifferent-avoidant, anxious-avoidant attachments and psychological resilience. On the other hand, there is a correlation between secure attachment and psychological resilience.