Özel bir okulda okuyan 2-6 yaş arasındaki çocukların saldırganlık düzeyleri ile anne-baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between aggression levels and parental attitudes on 2-6 years old private school pupils
  1. Tez No: 441252
  2. Yazar: BUSE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; özel bir okulda okuyan 2-6 yaş arası çocukların saldırganlık düzeyleri ile anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada ebeveynlerin cinsiyetleri, yaşları, eğitim düzeyleri gibi değişkenlerin saldırganlık ve anne baba tutumları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca çocukların cinsiyetleri, yaşları, kreşe gitme süreleri gibi değişkenlerin saldırganlık ve anne baba tutumları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Ortaköy İlçesinde bulunan özel bir anaokulunda okuyan 125 çocuğun ebeveyni alınmıştır. Aynı zamanda ebeveynlerin ve çocuklarının sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; kız çocukların erkek çocuklarına oranla ebeveynlerinden algıladıkları demokratik tutum ve izin verici tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu, erkek çocukların kız çocuklarına oranla ebeveynlerinden algıladıkları otoriter tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu, erkek çocukların kız çocuklarına oranla sözel saldırganlık, kışkırtılmamış fiziksel saldırganlık ve saldırganlık düzeylerinin daha yüksek olduğu ve çocukların yaşları arttıkça; sözel saldırganlık ve saldırganlık düzeyleri de artmakta olduğu gibi sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan ebeveynlerin yaşı, eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; ebeveynlerin sergilediği demokratik tutum ve izin verici tutum arttıkça; çocuklardaki saldırganlık düzeyi de düşmekte olduğu ve ebeveynlerin sergilediği otoriter tutum arttıkça; çocuklardaki saldırganlık düzeyi de artmakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the relationship between aggression levels and parental attitudes on 2-6 years ol private school pupils. Besides, the effects of variables such as parents' sexes, ages, education levels on aggression and parental attitudes is examined. Also, the effects of variables such as children's sexes, ages, duration of kindergarten attendance on aggression and parental attitudes is examined. 125 parents whose children are going to a private kindergarten in Ortaköy providence of Istanbul is participated to the research. Also, according to identify socio-demographic characteristics of parents and children, personal information form is made by researcher. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that girls have perceived democratic attited and permissive attitude levels higher than boys, boys have perceived authoritative attitude levels from parents higher than girls, boys have higher levels of verbal aggression, provoked physical aggression and aggression than girls, and while children's ages increase, their verbal aggression and aggression levels increase as well. There was no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as parents' age, education level or income level. In addition, it is seen that as parents' democratic and permissive attitudes increase, children's aggression level decrease, and as parents' authoritative attitude increase, children's aggression level increase as well.In the discussion section that is at the end of the research, suggestions for researchers, psychological counselors working on this field and families had been proposed on research findings.