Marka kimliği kişiliği ve imajı: Apple ve Samsung üzerine bir araştırma
Brand identity personality and image: A study on Apple and Samsung
  1. Tez No: 441253
  2. Yazar: BANU BİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Rekabetin hızla arttığı, değişimin kaçınılmaz olduğu günümüz koşullarında pazarda var olan işletmeler için başarı kavramı, tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılama noktasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İşletmeler, rakiplerinden önde olmayı ve müşteri zihninde farklılık yaratmayı amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmede en önemli unsur“marka”dır. Güçlü ve yetkin bir marka oluşturmanın ilk koşulu ürün veya hizmete uygun bir marka kimliği yaratılmasıdır. Oluşan kimliğin ardından markanın kişiliği oluşturulmaktadır. Marka kişiliği kavramı, esasında markalarında bireylerin sahip olduğu kişilik özelliklerine sahip olduğunu savunmaktadır. Markanın sahip olduğu kimlik ve kişilik özellikleri ile tüketici markayı değerlendirir ve tüketicinin zihninde oluşan marka algısına da marka imajı adı verilmektedir.Bu çalışmanın temel amacı, tüketiciler açısından marka kişiliği ve imajının önemini vurgulayarak, kişilik boyutlarının bireylerin üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Yapılan bu çalışma, anketten elde edilen veriler ile araştırma için kurulan hipotezlere uygun olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Apple ve Samsung marka cep telefonlarına ait kişilik boyutlarının tüketici üzerinde pozitif etkilerinin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Missions of the companies are to be ahead of their competitors and make a difference on their customers' mind. The most important element to come true of this goal is ''the brand''.The first condition of creating a powerful and strong brand is creating a brand identity which is appropriate for product and service. The personality of the brand is created after the identity which was already created. The concept of brand personality says that brands have personalities like individuals. Consumers evaluate the brand with the identity of the brand and personality characteristics. The sense of the brand in the minds of the consumers is called the brand image.The main purpose of this study is to emphasize the importance of the brand image and personality for consumers and uncover the impacts of personality dimensions on individuals. This study has been analyzed with the data which comes from the surveys and the hypothesis which were established for the research. The study shows that the personality dimensions of Appel and Samsung mobile phones have a positive effect on customers.