1923-2013 yılları arası batı erkek giyim modasının Türk erkek giyim modasına etkisi
Effects of European men's fashion over Turkish men's fashion from 1923 to 2013
- Tez No: 441254
 - Danışmanlar: PROF. BETÜL ATLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada; 1923-2013 yıllara arasında olan süreçte Avrupa erkek giyim modasının Türk erkek giyim modası üzerindeki etkisi incelenmiştir. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde moda olgusu üzerinden, moda ve giyim kavramları ile modayı etkileyen faktörler belli başlıklar altında toplanarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde erkek giyim tarihine genel bir bakışla, dönemin olaylarıyla birlikte yıllara göre erkek giyim ve değişimine değinilmiştir. Avrupa'da erkek modasını etkileyen akımlar ile bu akımların giyim özelliklerine yer verilmiştir. Cumhuriyet'le başlayan inkılaplar ışığında Türkiye'de erkek giyimin değişimi, Avrupa'nın etkisi ve dönemin olayları ile oluşan erkek modası yıllara göre incelenmiştir. Batı modası ile Türk modası arasındaki benzerlikler ve farklılıklara yıl bazında değinilmiştir.Araştırma da erkek giyimi 25-50 yaş arasında kısıtlanarak incelenmiştir. Giyim tarzı olarak kentli erkek giyimi (klasik erkek giyimi) ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of European male apparel fashion on Turkish male apparel fashion between 1923- 2013 was studied. Following the introductory chapter, in the second chapter, through the trend fact, factors that have impact on fashion had been analyzed together with the fashion and apparel concepts. In the third chapter, with a general overview on male apparel history, man apparel transition by years together with the years' circumstances had been dwelled on. Streams which affect male fashion in Europe and apparel features of these streams were examined. In the light of reforms which comes along with Republic, the change in male apparel in Turkey, the influence of Europe and male trend with periodic streams had been examined by years. Similarities and differences between Western and Turkish trends were examined year by year.In this research male apparel had been examined between 25-50 age group. In terms if apparel style, citizen male apparel (classical male apparel) had been addressed.