Özel hastanelerin türleri ve statüleri bağlamında hukuki sorumlulukları
Private hospitals in the context of the legal responsibilities of the types and statuses
  1. Tez No: 441255
  2. Yazar: IŞIK BAKIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sağlık hizmetleri insan hayatında kritik öneme sahip bir sektörüdür. Bu nedenle sağlık hizmetlerinin kolay ulaşılabilir olması toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir. İnsanların sayıca artması sağlık hizmetlerine olan ihtiyacı gün geçtikçe artırmaktadır. Artık günümüzde kamu sektörü tüm sağlık hizmetlerine cevap verebilecek konumda değildir. Kamu sektörü sağlık hizmetlerine olan talebi karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Bu durum toplum sağlığını olumsuz etkileyebilecek önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu sektöründe var olan bu yetersizliğin kapatılmasında ise özel sektör devreye girmektedir. Özel sağlık hizmetleri, sağlık hizmetlerinin yeterliliği konusunda günümüz kamu sağlık hizmetleri göz önünde bulundurulduğunda vazgeçilmez bir konumdadır. Özel hastanelerin hastaları tedavi etmek dışında, hastaları hastane bünyesinde barındırmaları, yedirmeleri ve içirmeleri gibi faaliyetler hasta hakları açısından önemlidir. Bu durum hasta haklarının aynı zamanda özel hastanelerin hukuksal yükümlülüğü olmasına neden olmaktadır. Hastalarla kurulan kabul sözleşmeleri eser, vekalet ve hizmet sözleşmelerine özgü nitelikler taşıması karma sözleşmeler olarak değerlendirilmesine sebep olmuştur. Ancak bu olguyla alakalı farklı görüşler de bulunmaktadır. Özel hastanelerin kendilerinin veya çalışanlarının haksız eylemleri neticesinde hastalar maddi ve manevi tazminat isteme hakkına sahip olmaktadır. Bunun dışında özel hastanelerin organizasyon yapıları hukuki sorumluluklarının oluşumuna katkı sağlamaktadır. Sağlık hizmetlerine olan talebin büyük olması birçok özel hastanenin kurulmasına neden olmuştur. Bu durum özel hastaneler arasında rekabete neden olmaktadır. Rekabet koşulları altında özel hastanelerin ne gibi hukuki sorumlulukların ortaya konulması hasta haklarının korunması açısından çok önemli olacaktır. Bu çalışmada özel hastanelerin hukuki sorumlulukları kanuni şartlar göz önüne alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health services sector is a critical in human life. Therefore, the health of society is very important for health services to be easily accessible. The increase in the number of people the need for health services is increasing day by day. Nowadays, the public sector is not in a position to respond to all health services. The public sector is insufficient to meet the demand for health services. This situation is an important factor that can affect the health of the community. The lack of closure in the public sector, the private sector is involved. Private health services health services health services is indispensable when considering about the adequacy of today's public. Private hospitals treat patients, except for patients within the hospital carry, feed and water activities such as patients ' rights is important in terms of. The rights of the patient this situation is also the legal obligation of private hospitals. Established work contracts acceptance with patients, attorneys, and service contracts to carry the specific qualities of mixed contracts to be treated as caused. However, there are different opinions about these cases. As a result of the wrongful actions of their employees themselves or private hospitals, patients are entitled to material and moral damages. In addition, it contributes to the formation of the legal responsibilities of the organizational structures of private hospitals. The demand for health services caused the establishment of many private hospitals to be the greatest. This situation causes competition between private hospitals. Under competitive conditions, private hospitals such as Introducing the patient's legal responsibilities for the protection of rights will be crucial. In this study, by considering the statutory requirements the legal responsibilities of private hospitals was investigated.