Kifāyetü'l-Vaķtü'l-Ma'rifeti'd-Dā'ir ve fażle ve's-semt (İnceleme-çeviri yazılı metin-sözlük-özel adlar dizini -Tıpkıbasım)
Kifāyetü'l-vaķtü'l-ma'rifeti'd-dā'ir ve fażle ve's-semt (Grammar analysis-transcription- dictionary-index-Facsimile)
- Tez No: 441258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET FATİH ALKAYIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Müneccimbaşı Mustafa bin Ali'ye ait olan Kifāyetü'l-Vaķtü'l-Ma'rifeti'd-Dā'ir ve Fażle ve's-Semt ile Teshįli'l-Mįķāt ve Ta'iyyinü'l-Evķāt adlı eserler; küçük hacimli, astronomi ile ilgili çalışmalardır. Bu eserleri Hacı Hafız Ömer bir kitap halinde istinsah etmiştir. Birinci eser olan Kifāyetü'l-Vaķtü'l-Ma'rifeti'd-Dā'ir ve Fażle ve's-Semt'te muķanŧarāt adı verilen astronomi aletinin kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. 37 sayfadan oluşan eserin her sayfası 13 satırdan oluşmaktadır. Eser 1 mukaddime ve 12 babdan oluşmuştur. Sayfa 42'den 108'e kadar olan kısımda ise Teshįli'l-Mįķāt ve Ta'iyyinü'l-Evķāt adlı eser yer almaktadır. Bu eser ise 1 mukaddime ve 22 babdan oluşmuştur. Burada rubu' tahtasının yapımı, özellikleri, kullanımı ve namaz vakitlerinin belirlenmesi gibi konularda bilgiler verilmiştir. Okuyanların kolayca anlayabilmeleri için sade bir dille yazılmıştır. Okuyucuya yardımcı olmak amacıyla harekelenmiş bazı kelimeler dışında, harekesiz olan bu yazma eserler, H. 935 (M. 1529)'te tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kifāyetü'l-Vaķtü'l-Ma'rifeti'd-Dā'ir ve Fażle ve's-Semt and Teshįli'l-Mįķāt ve Ta'iyyinü'l-Evķāt belonging to Mustafa b. Ali are small works related with astronomy. These boks are rewritten by Hacı Hafız Ömer by hand again. The first one gives information about the usage of astronomy device. The book includes 37 pages and each page has got 13 lines. The book includes one introduction part and 12 chapters. The work which name is Teshįli'l-Mįķāt ve Ta'iyyinü'l-Evķāt is placed in the pages from 42 to 108. This work includes one introduction part and 22 chapters. This book gives information about the making of rubu' wood, it's features, usage and the times of prayers. It was written by using a simple language to understood by everybody. Some parts of the books written with vowel points to help reader to understand easily but the last of the books written without vowel points and these manuscripts were completed in hegira 935 (M. 1529).