Mobile application trends and research in insurance industry in Turkey
Mobil uygulama trendleri ve Türkiye'deki sigorta sektöründe araştırma
- Tez No: 441299
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, sigorta şirketlerinin Türkiye pazarında mobil uygulamaları mobil pazarlama aracı olarak nasıl kullandığına dair derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Daha da önemlisi araştırma, Türkiye'de sigorta sektöründe kullanılan mobil uygulama çeşitlerini, şirketler tarafından hangi taktiklerin ve stratejilerin kullanıldığını tanımlamaya çalışmakta. Ayrıca, bu mobil uygulamaların bireysel müşteriler için tasarlanırken çizilen fonksiyonları da incelenmekte. Buna ek olarak, bu sektördeki bir mobil uygulamanın temel performans göstergelerine dayanarak başarı ya da başarısızlığının nasıl ölçüldüğüne değinilmekte. Teorik çerçeve, mobil pazarlama üzerine yapılan kaynak taramasına ve Türkiye'deki sigorta sektöründeki mobil uygulama incelemelerine dayanmaktadır. Çalışma, metot bazlı vaka çalışmaları ile yapılmıştır. Deneysel veriler ise, 2016 Nisan ayında kurumsal şirketlerde dijital pazarlama ve kurumsal iletişim yönetim seviyesinde yapılan iki adet yarı yapılandırılmış görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme yapılan kişilere çalışmanın amacı açıklanmış, kendilerinin ve şirketlerinin isimlerinin kullanılabilmesi için rıza beyannamesi alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the insights on how insurance industry utilize mobile applications as a mobile marketing tool in Turkish insurance market. More importantly, the research tries to define the variety of mobile applications which are used in insurance industry in Turkey and which tactics and strategies are implied by the companies. Furthermore, the functionalities of these mobile applications are discussed. Moreover, the research tends to discuss how the success or failure of a mobile application is measured in terms of key performance indicators. Theoretical framework is based on the literature review of mobile marketing and review of mobile applications of insurance industry in Turkey. The study is researched method based case study while the empirical data was collected by conducting two semi-structured interviews mostly at the corporate management level of digital marketing and corporate communications during April 2016. The reason of the study was explained to the interviewee's and consent of declaration was also sent in order to use their name and their company's name in the study.