Ataerkil evlilik düzeni içinde iki kadın modeli; kadın, rol, evlilik kimliğinin üstünden Henrik İbsen'in Nora ve Hedda Gabler karakterlerinin ve oyunlarının incelenmesi
Two women in the patriarchal marriage model; an analysis of the characters and the plays of Nora and Hedda Gabler over woman, role and marriage identity
  1. Tez No: 441298
  2. Yazar: ESMA GÜL ŞENER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NAZAN KESAL KIRILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Henrik Ibsen'in Nora (Bir Bebek Evi) ve Hedda Gabler oyunları ve oyunların aynı adlı baş kişileri ataerkil düzen içinde gerçekleştirdikleri evlilikleri ve toplumsal olarak onlardan beklenen davranış kalıpları içinde irdelenmiştir. Oyunları daha iyi kavramaya yardımcı olması açısından yazarın hayatı ve dönemine ilişkin bilgilerin ardından her iki oyunun da genel analizlerinin ardından oyundaki ilişki biçimleri ve rolleriyle karakterlerin analizi yapılmış, son olarak da role yaklaşım konusunda bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Henrik Ibsen's plays Nora (A Doll'S House) and Hedda Gabler and their protagonists are analyzed in the context of their marriages and the behavioral models which are dictated to them by the society. First, the writer's life and the era the writer lived in are discussed. In the later sections, both plays are analyzed and the characters are addressed in terms of their relationships and roles. Lastly, the way of approaching to the roles is given place.