Örgütlerde otokratik liderlik sistemi ile örgütsel sinizm ilişkisi, çalışanlar ve örgüt verimliliği üzerindeki etkileri
The relationship of autocratic leadership system with organizational cynicism in the organizations, the effects on the organization productivity
- Tez No: 441318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Örgütler için liderler birleştirici birer unsur olarak en önemli aktördürler. Örgütlerin başarısı, bütünlüğü ve istikrarı için liderlerin etkinliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda çalışanlar da lider figürüne büyük önem atfetmektedirler. Çünkü lider, çalışanların kendilerini örgütün ve sistemin birer parçası olarak hissetmeleri adına koruyucu ve yönlendirici bir göreve sahiptir. Çalışanlar bireyler de bunu bilerek liderlerini buna göre gözlemlemektedirler. Fakat örgütler de klasik bir lider modeli olarak otokratik liderlik davranışı da görülebilmektedir. Kültürel yapı ya da zorunluluk gibi nedenlerden ötürü örgütlerin içerisinde otokratik liderlik davranışına rastlanabilmektedir. Bu davranış bazı çalışanlar tarafından kabul görse bile çalışanların çoğunluğu tarafından kabul edilmemektedir. Çünkü çalışanların genel olarak beklentisi daha demokratik bir lider modelidir. Bu baskın lider modeli ile birlikte çalışanlar ve örgüt için bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri olarak örgütsel sinizm son yıllarda ciddi bir tehdit haline gelmiştir. Örgütsel sinizm, özellikle örgütlerdeki iletişim süreçlerindeki sorunun bir çıktısı olarak değerlendirilmektedir. Bu sorunun yönetimi için de uzlaştırıcı ve arabulucu bir lider modeline ihtiyaç duyulmaktadır. Otokratik liderliğin bu noktadaki konumu tartışmalıdır. Bu çalışmada otokratik liderlik ve örgütsel sinizm kavramlarının ilişkisi ve örgütlerin verimliliği üzerine etkisine değinilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise 58 kişilik, havacılık sektöründe görev alan bir katılımcı grubu ile anket çalışması bulunmaktadır ve bu araştırmada katılımcıların iki kavramın ilişkisine dair algısına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leaders are the most important actors as connective factors for organizations. The effectiveness of leaders is a need for achievement, integrity and stability of organizations. At the same time, employees pay attention on the figure of leader. Because leader had a protector and director role for employees to feel themselves as a part of organization and system. According to this view, employees observe their leaders. However, as a classical leader model, the behavior of autocratic leader may be seen in the organizations, too. They can be seen the behavior of autocratic leadership because of the reasons such as cultural structure or necessity. Although this situation is accepted by some of employees, a big part of employees do not accept that leadership model. Because, generally, the expectation of employees is on a more democratic leader model. There can be come out some matters for employees and organization with this oppressive leader model. As one of them, organizational cynicism has become a serious threat in the last years. Organization cynicism, in particular, is evaluated as an output in the communication process. For the management of this process, there is a need for a conciliatory and mediator leader model. The situation of autocratic leadership in this point is controversial. In this study, it has been touched upon on the relationship between the concepts of autocratic leadership and organizational cynicism and their effect on organizations' productivity. In the last chapter of study, there is a survey, which is applied on 58 people, who work in the aviation sector, and in this research of survey, the perception of participants on the relationship between two facts has been analyzed.