Aile hekimliği personelinin iş doyumu (İstanbul esenler ilçesi örneği)
The job satisfaction of family doctor employee (The example of Istanbul Esenler district)
  1. Tez No: 441317
  2. Yazar: TUBA SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Family Medicine, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmanın amacı eski sağlık ocağı sisteminden 02.11.2011 tarihli ve 28103 sayılı Resmi Gazete‟de yayımlanan Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun“11.10.2011 tarihli ve 663 sayılı KHK”ile Aile Hekimliği Kanunu olarak yayınlanan Aile Hekimliği uygulamasına geçiş yapılması sonucunda çalışanların Aile Hekimliği Modeli sisteminde yaşadıkları sorunların iş doyumuna olan etkisi, aile hekimliğinde çalışan sağlık personelinin; genel iş doyum düzeyi, iş doyumunu belirleyen temel faktörleri, içsel ve dışsal iş doyum düzeyleri ve bunlarla etkileşen sosyo-demografik özellikleri belirlemektir. Çalışmada İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden gerekli izinler alınarak İstanbul Esenler İlçesinde bulunan 30 Aile Hekimliği merkezinde çalışan 220 sağlık personeli üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Örneklem gurubunda yer alan tüm sağlık personeline ulaşılmış, toplam 220 anket formundan 160 tanesinin geri dönmesi sebebiyle 160 kişinin anketleri değerlendirmeye alınmıştır. Ankete katılan kişilerin 58‟i aile hekimi, 102 si ise aile sağlığı elemanı olup katılan personelin yaş aralıkları, medeni durumları, eğitim durumları, mesleğindeki toplam çalışma süresi, mesleğin uygunluğu ve Minnesota iş doyum ölçeği kullanılarak aile hekimliğindeki genel iş doyumu ve buna etki eden faktörler incelenmiştir. Anket çalışması incelemesi sonucunda Aile Hekimliği modelinin Türkiye şartlarında ne derece uygulanabildiği, verimliliğinin çalışanlar açısından etkisi göz önünde bulundurularak modelin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için izlenmesi gereken yolun daha iyi planlanması sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the properties of socio-demographic factors that interfere with internal and external work satisfaction levels of health workers and their problems caused by the transaction from the old Community Clinic model to the Family Doctor Pilot Application under the 02.11.2011 dated 28103 Family Doctor Law published in the Official Gazette and the 11.10.2011 dated 663 numbered Statutory Decree. The study was performed with the contribution of 220 health care system employees of 30 Family Health Centers in the Ġstanbul Esenler district after obtaining necessary approvals from Istanbul State Health Directorate. All 220 employees involved in the study were contacted but only 160 persons that have responded to the study questionnaires were taken into consideration. 58 of the contributing personnel were family doctors, 102 were family health center workers. Age ranges, marital statuses, education levels, cumulative work experience, role appropriateness and Minnesota work satisfaction scale were taken into consideration to define the overall work satisfaction and factors that affects it. The result of the study shows the result of a better road map planning for a successful Family Doctor model application by taking into consideration the model applicableness under