Sabit maliyetli ulaştırma problemleri ve uygulaması
Fixed charge transportation problems and application
- Tez No: 441328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İşletmelerin daha hızlı büyümelerinde ve mevcut durumda kârlarını maksimize edebilmelerinde; taşıma maliyetlerinin doğru bir şekilde hesaplanıp, en uygun dağıtımın yapılması için maliyet ve zaman düşürücü etkenler önem arzetmektedir. Bu çalışma doğru güzergahları belirleyerek taşıma maliyetlerinin azaltılması ile ilgilidir. Çalışmada kullanılan yöntemde uygun rotaların belirlenmesi için ulaştırma problemlerinde sabit maliyetleri de ele almaktadır. Çalışmada sabit maliyetler ve sabit maliyetli ulaştırma problemleriyle ilgili mevcut literatür incelenmiştir. Sabit maliyetli ulaştırma problemlerinin çözümüne dair geliştirilen bazı algoritmalardan bahsedilmiş ve seçilen bir şirketin mevcut dağıtım planındaki maliyetler ortaya konularak, Balinski yöntemiyle ve MS Excel proğramının Solver eklentisi ile maliyetleri azaltma amaçlı dağıtım planı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reducing time and cost are important factors to make optimal distribution and transportation charge are calculated correctly for drum up business and to maximize their profit in their current situation. The metod used in this study also examines the fixed charge in order to determine the appropriateroute of transportation problems. It is examined the literature on the fixed charge and fixed charge transportation problems. Some algorithm which are developed to solve transportation problems of fixed charge are mentioned and a selected firms cost in the correct distrubition plan are situcted in their study. The distrubition plan to aimed reduce cost is investigated by Balinski method and solver in MS excel.