Muhasebecilerin tükenmişlik ve çalışma yaşam kalitesinin meslekten ve örgütten ayrılma niyeti üzerine etkileri
Muhasebeci̇leri̇n tükenmi̇şli̇k ve çalişma yaşam kali̇tesi̇ni̇n meslekten ve örgütten ayrilma ni̇yeti̇ üzeri̇ne etki̇leri̇
- Tez No: 441351
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tükenmişlik sendromu, 21. yüzyılın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. 1970'li yıllarda literatüre giren tükenmişlik kavramı, bireylerin iş ilişkileri bağlamında yaşadıkları sorunlarla ilgilidir. Bu sorunlar, kişinin yaşamını her alanda etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, tükenmişliğin ve iş memnuniyetinin işten ayrılma niyeti üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu bağlamda İstanbul'da yaşayan 110 muhasebeci üzerinde yapılan bir anketle toplanan veriler, faktör analizi, korelasyon ve regresyon gibi yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonuçlarına göre, muhasebecilerin yaşadığı tükenmişlik sendromunun işten ayrılma niyetini pozitif etkilediği, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasında ise, negatif yönlü bir ilişki bulunduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome has become one of the most important problems of the 21st century. The concept of burnout entering the literature in the 1970s is about the problems of individuals in terms of labor relations. These problems affect people's live in all areas. The purpose of this study is to examine the impact of burnout and job satisfaction on intention to leave employment. In this context, a survey was applied to 110 accountants living in İstanbul and data was analyzed through methods such as factor analysis, correlation, regression. According to the results burnout syndrome, which is experienced by accountants, have positive impact on intention to leave employment and negative findings are determined between job satisfaction and intention to leave employment.