Sağlık sektöründe üst yönetimin mobbing algısı üzerine nitel bir araştırma
A quali̇taltive study of percei̇ved mobbing of the executi̇ve administration in the health sector
- Tez No: 441352
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mobbing ; işyerinde psikolojik taciz , yıldırma , zorbalık veya işyerinde duygusal taciz olarak çeşitli kavramların ifade ettiği ; bir çalışanın ya da bir araya gelmiş birkaç kişinin hedef seçtikleri başka bir çalışana görevinin yapamaz hale getirerek işten kaçırtmak amacıyla uygulanan ve süreklilik arz eden etik dışı davranışlardır. Bu davranışların en fazla zarar verdiği kişi şüphesiz hedeftir. Hedefle birlikte , örgütün ekonomik ve sosyolojik gelişimine ve çalışanın sosyal çevresine yadsınamaz derecede olumsuz etkileri olduğu yapılan araştırmalarca da anlaşılmaktadır (Davenport,2014:115,132 ve Leymann,1996:173-174). Bugün bu sorunun iş hayatında çok sık rastlanan bir durum haline geldiği ve günümüz şartları düşünüldüğünde etik dışı bir olgunun 21.y.y. 'da iş hayatını olumsuz etkilemesinin kabul edilemez olduğu anlaşılmaktadır. Bu konuda mücadele etmek aslında bu olgunun ortaya çıkmasına imkan sağlayan etkenlerin kontrol altında tutulması yani olgunun önlenmesi konusunda çalışmalar yapmaktır. Dolayısıyla kamu veya özel kuruluşların insan kaynakları politikaları bu konuyu gözeterek düzenlenmeli ve örgüt kültürleri bu ilkeyi kapsar doğrultuda oluşturulmalıdır. Bu çalışmada mobbing olgusunun tanımı, süreç içersinde nasıl geliştiği , nedenleri ve sonuçları araştırılmış , mobbing olgusunu oluşturan hususlar açıklanmıştır. Avrupa ve Amerika kıtası ile birlikte Türkiye'deki durumu ele alınmış ve birkaç örnek olay derlenerek durumun önemine dikkat çekilmek istenmiştir. Sağlık kuruluşlarının yapısal durumu ile çalışanların sorunlarına değinilmiş ve bu sorunların mobbing olgusuna nasıl yol açabileceklerine değinilmiştir. Son olarak derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak sağlık kuruluşlarında yöneticilik görevini üstlenen kişilerle , kendilerinin mobbing olgusunu nasıl algıladığı , konuyla ilgili bilgilerinin ne düzeyde olduğu ve hangi çalışmalar yapıldığı noktasında görüşmeler yapılmıştır. Araştırmayla ilgili bulgular ve sonuçlar açıklanmıştır. Bu doğrultuda amacımız mobbing olgusu konusunda farkındalık yaratmak ve görüşmeler ışığında var olan eksiklik ve yanlışlıklarımızın neler olduğunu görerek bu noktalara açıklık getirmektir. Anahtar Kelimeler : Mobbing, İşyerinde Psikolojik Taciz, Yıldırma, İşyerinde Zorbalık, İşyerinde Manevi Taciz, Sağlık Kuruluşlarında Mobbing
Özet (Çeviri)
Mobbing stands for, psychological and emotional abuse in the work setting, bullying, and intimidation. It is defined as an employee or several employees , targeting another employee, with ongoing abuse, with the purpose of intimidating the the targeted individual and making him/her leave his/her job. Studies show that these behaviors harm the victim, but also the company atmosphere and society are negatively influenced too. Today it is accepted that this problem is generalizable to most workers, and negatively influences the work environment. In order to deal with this problem, it is crucial to control the variables contributing to the problem and implement studies in order to prevent it. As a result the vision and mission of public and private institutions, and institutional culture should include this problem In the present study , a definition of mobbing is made , the reasons and results of mobbing is investigated. Together with Europe and USA , mobbing is tackled with several case studies , in which it is aimed to show the seriousness of the topic. The structure of health institutions and problems employees encounter have been taken into consideration , and it is investigated how these can lead to mobbing. Finally interviews have been conducted with employees working in health institutions. It was investigated how they perceived mobbing , how much they knew about the subject and whether caution was taken in their institution considering the matter. The results of the interviews have been reported. Relatedly the purpose of the study was to create an awareness for the problem of mobbing , and find out the missing points , the wrong doings and bring light to the subject. Key Words : Mobbing , Workplace Psychological Harressment , Workplace Psychological Terror , Intimidation , Workplace Bullying , Workplace Moral Harressment , Mobbing at Healthcare Organizations.