Duygusal zeka, stresle başa çıkma yöntemleri, liderlik davranışları ve işletme performansı arasındaki ilişkinin analizi: Kadın girişimciler üzerine bir çalışma
The relationship of emotional intelligence and stress management to leadership behavior and business performance among women entrepreneurs
  1. Tez No: 441359
  2. Yazar: AYŞE İPEK KOCA BALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL CAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Çalışma kadın girişimcilerin sahip oldukları duygusal zeka ve stresle başa çıkma yöntemlerini belirlemekte ve bunların etkili liderlik davranışına etkisi ile etkili liderlik davranışlarının, işletme performansına etkisini incelemektedir. Çalışma kapsamında Çukurova Bölgesi'nde faaliyet gösteren kadın girişimcilere anket uygulanmış ve 535 anketten elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmada veri toplamak amacıyla Kouzes ve Posner (2002)'ın liderlik davranışları ölçeği, Chan (2003)'in duygusal zeka ölçeği, Moos (1993)'un başa çıkma ölçeği ve Zerenler (2005)'in işletme performansı ölçeğinden yararlanılmıştır. Çalışmada verilerin analizini gerçekleştirmek için; keşfedici faktör analizi, varyans analizleri ile korelasyon ve regresyon analizleri, tamamlayıcı istatistiki testlerle birlikte uygulanmıştır. Analiz sonuçları, hipotezlere ve araştırma sorularına ilişkin beklentileri destekler niteliktedir. Analiz sonuçlarına göre duygusal zekanın etkili liderlik davranışlarına, stresle başa çıkma yöntemlerini kullanma düzeyinin etkili liderlik davranışlarına ve etkili liderlik davranışlarının işletme performansına pozitif etkisi bulgulanmıştır. Bununla birlikte işletmenin faaliyet süresi, kadın girişimcinin eğitim durumu ve yaşı arttıkça duygusal zekanın, stresle başa çıkma yöntemlerini kullanma düzeyinin, etkili liderlik davranışlarının ve işletme performansının genel olarak artma eğiliminde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed at analyzing the relationship of women entrpreneurs' emotional intelligence and stress management styles to their leadership behaviors, first. Then the effect of leadership behavior on business performance was examined. Data for the study were obtained from 535 women entrepreneurs in Çukurova region. Survey questionnaire was developed for data gathering. In the survey, scales of Kouzes and Posner's (2002) leadership behavior, Chan's (2003) emotional intelligence, Moos's (1993) stress management techniques and Zerenler's (2005) business performans were utilized. In order to answer the research questions and hypotheses exploratory factor analysis, variance analysis, correlation and regression methods were applied to the data along with complementery statistical tests. Findings supported the hypothesized relations among research variables. For instance, women entrpreneurs' leadership behavior was effected by emotional intelligence and stress management positively. Effective leadership on the other hand showed a positive effect on business performance. Overall the findings indicated that an increase in the age of business, educational status and age of the women entrepreneur caused further increase in emotional intelligence, stress management tchniques, effective leadership behavior and business performance.