Kent ekonomisi ve gelişimi: Mersin örneği
Urban econmi̇cs and development:Case of Mersi̇n
- Tez No: 441358
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda, küreselleşme olgusuyla birlikte ticarette yaşanan küresel düzeydeki rekabet, kentsel ekonomilerede hızlı bir şekilde yansımıştır. Küresel alana değişim rekabet öğesinin topluluklar açısından önemini artırmıştır.Rekabet kavramının, küresel boyutu kendini içselleştirerek minimalize olmuştur. Bunun en önemli örneğini kentsel üstünlüklerin ulusal ve uluslararası alandan aşağılara inmesi olarak gösterilmektedir.Mersin kentide tarih boyunca akdenizdeki önemini kullanarak rekabetini liman şehri olma sıfatını küresel alanda ileriye taşımak istemektedir. Tarım, turizm ve ticaret akışlarının iç içe geçmesiyle gelecekte bir liman kenti olarak kentsel kimliğinin ağırlık merkezinin hangi sektör olması gerektiği çalışmada belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of globalization is reflected rapidly competition in global trade experienced in the urban economics. Changes in the global arena has increased the importance of the community element of competition. The concept of competition in the global point, has been minimized by internalizing itself.The most important example is shown in the down stroke of the national and international field of urban supremacy. During the history, city of Mersin is required to move forward importance of the competition by using the adjective as a Mediterranean port city in the global arena. Agriculture, tourism and trade flows, as a port city in the future is intertwined with the work specified in which sectors should be the center of gravity of the urban identity.